Սպասվող լրահոս. 16.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ի՞նչ խնդիրներ կան անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում, այդ խնդիրների լուծման գործում որո՞նք են Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության անելիքները: Այս և այլ հարցերին այսօր` փետրվարի 16-ին, անդրադառնալու է Արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Շուշան Դոյդոյանի ասուլիսը:
Արտաքին քաղաքական զարգացումներից փորձագիտական դաշտի քննարկումների առանցքում Թուրքիայի գործողություններն են` ուղղված Հալեպին: Թեմային անդրադառնալու է թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը: Կրկին Թուրքիայի մասին, բայց արդեն տեղի հայկական համայնքի խնդիրների շեշտադրմամբ խոսելու է տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ-վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանը։ Նա կներկայացնի պոլսահայ համայնքում տիրող նոր իրավիճակը և կխոսի օրեր առաջ Ստամբուլում ՀՀ քաղաքացիների կողմից տարեց հայ ընտանիքի դեմ իրագործված ավազակային հարձակումից:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի ազդակներ, կադրային սպասվող փոփոխություններ, կոալիցիա: ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ռուզաննա Մուրադյանը, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն են ներկայացնելու իրենց դիտարկումները:
Սահմանադրական հանրաքվեի՝ ընտրական թվերի մոնիտորինգի ամփոփիչ արդյունքները պատրաստվում է ներկայացնել «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյան:
Զբոսաշրջության զարգացման խնդիրներ, հեռանկարներ, զբոսավարների դերակատարությունը զբոսաշրջության ոլորտում: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, Հայաստանի ներգնա տուր օպերատորների միության խորհրդի անդամ Վլադիմիր Գևորգյանը և Հայ զբոսավարների ասոցիացիայի նախագահ Լիա Բախշինյանը կներկայացնեն ոլորտի խնդիրներն ու գրանցված հաջողությունները:
Տեղեկատվության անվտանգության հիմնախնդիրները և համացանցում առկա նոր վիուսները: Ինչպես նախորդ շաբաթ, այս շաբաթ ևս տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ներկայացնում է ոլորտի խնդիրները:
Անցնենք մշակութային թեմաներին: Ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր, Համազգային պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Հրաչյա Գասպարյանը և թատրոնի դերասանները պատրաստվում են այսօր խոսել թատրոնի խնդիրներից: Նրանք կանդրադառնան տարածքի հարցին, թատրոնի գործունեությանն ու սպասվելիք ծրագրերին:
Այսօր Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 7-րդ փառատոնի շրջանակներում կներկայացվեն Էդգար Հովհաննիսյանի խմբերգերը։ Ելույթ կունենա Երևանի պետական կամերային երգչախումբը:  Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը կազմակերպել են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։
Այսօր կայանալու է Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի համերգը: Գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյան:

YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
What are the existing problems in the sphere of protecting personal data? What are the responsibilities of the Personal Data Protection Agency in this regard? Shushan Doydoyan, Head of Personal Data Protection Department of the staff of the Ministry of Justice, will refer to these and other issues today, on February 16.
Turkey’s actions in Aleppo are the focus of expert discussions on foreign political developments. Expert of Turkish studies Hakob Chakryan will cover the topic. Regional affairs expert Sargis Hatspanyan will also speak about Turkey, but focusing on issues of local Armenian communities. He will introduce the new situation in Istanbul-Armenian community and will touch upon the attack on elderly Armenian family by Armenian citizens.
Resonance of President Serzh Srgsyan’s speech, expected cadre changes, coalition. National Assembly RPA faction member Ruzanna Muradyan, head of ANC faction Levon Zurabyan and political scientist Alexander Iskandaryan will introduce their remarks.
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center (TIAC) will introduce the summing results of the monitoring of the electoral figures of the Constitutional referendum.
Issues of tourism development, prospects, role of guides in tourism sector. Head of Tourism Department at Ministry of Economy of the Republic of Armenia Mekhak Apresyan, board member of Union of Incoming Tour Operators (UITO) of Armenia Vladimir Gevorgyan and President of the Armenian Guides Guild Lia Bakhshinyan will introduce the problems of the sphere and achievements.
Main issues of IT security and new internet viruses. Like the previous week, this week again IT security expert Samvel Martirosyan introduces the problems in the sphere.
Go to cultural topics. People's Artist, professor, Hamazgayin (National) State Theater artistic director Hrachya Gasparyan and the actors of the theatre plan to speak about issues concerning the theatre. They will refer to the issue of the space, activities of the theatre and expectations.
Edgar Hovhannisyan’s pieces will kick off today at the concert hall of Komitas Museum-Institute within the framework of Armenian composer's 7th art festival. Yerevan State Chamber Choir will perform. Armenian composer's art festival is organized by State Youth Orchestra of Armenia, Composers' Union of Armenia with the support of Culture Ministry. The festival is held under the patronage of the President of the Republic of Armenia.
Armenian State Chamber Orchestra will give a concert today. Artistic director and principal conductor is Vahan Martirosyan.