Սպասվող լրահոս. 16.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Ի՞նչ խնդիրներ կան անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում, այդ խնդիրների լուծման գործում որո՞նք են Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության անելիքները: Այս և այլ հարցերին այսօր` փետրվարի 16-ին, անդրադառնալու է Արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Շուշան Դոյդոյանի ասուլիսը:
Արտաքին քաղաքական զարգացումներից փորձագիտական դաշտի քննարկումների առանցքում Թուրքիայի գործողություններն են` ուղղված Հալեպին: Թեմային անդրադառնալու է թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը: Կրկին Թուրքիայի մասին, բայց արդեն տեղի հայկական համայնքի խնդիրների շեշտադրմամբ խոսելու է տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ-վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանը։ Նա կներկայացնի պոլսահայ համայնքում տիրող նոր իրավիճակը և կխոսի օրեր առաջ Ստամբուլում ՀՀ քաղաքացիների կողմից տարեց հայ ընտանիքի դեմ իրագործված ավազակային հարձակումից:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի ազդակներ, կադրային սպասվող փոփոխություններ, կոալիցիա: ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ռուզաննա Մուրադյանը, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանն են ներկայացնելու իրենց դիտարկումները:
Սահմանադրական հանրաքվեի՝ ընտրական թվերի մոնիտորինգի ամփոփիչ արդյունքները պատրաստվում է ներկայացնել «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյան:
Զբոսաշրջության զարգացման խնդիրներ, հեռանկարներ, զբոսավարների դերակատարությունը զբոսաշրջության ոլորտում: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը, Հայաստանի ներգնա տուր օպերատորների միության խորհրդի անդամ Վլադիմիր Գևորգյանը և Հայ զբոսավարների ասոցիացիայի նախագահ Լիա Բախշինյանը կներկայացնեն ոլորտի խնդիրներն ու գրանցված հաջողությունները:
Տեղեկատվության անվտանգության հիմնախնդիրները և համացանցում առկա նոր վիուսները: Ինչպես նախորդ շաբաթ, այս շաբաթ ևս տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ներկայացնում է ոլորտի խնդիրները:
Անցնենք մշակութային թեմաներին: Ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր, Համազգային պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Հրաչյա Գասպարյանը և թատրոնի դերասանները պատրաստվում են այսօր խոսել թատրոնի խնդիրներից: Նրանք կանդրադառնան տարածքի հարցին, թատրոնի գործունեությանն ու սպասվելիք ծրագրերին:
Այսօր Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 7-րդ փառատոնի շրջանակներում կներկայացվեն Էդգար Հովհաննիսյանի խմբերգերը։ Ելույթ կունենա Երևանի պետական կամերային երգչախումբը:  Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը կազմակերպել են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը, Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։
Այսօր կայանալու է Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի համերգը: Գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյան:

Предстоящие новости: 16.02.2016
Какие проблемы существуют в области охраны личных данных? Сегодня, 16-го февраля, состоится пресс-конференция начальника Агентства защиты личных данных министерства юстиции Армении Шушан Дойдоян.
В поле зрения обсуждений внешнеполитических развитий – действия Турции, направленные против Алеппо. Сегодня, 16-го февраля, состоится пресс-конференция тюрколога Акопа Чакряна. Пресс-конференция эксперта по региональным вопросам Саркиса Ацпаняна будет также посвящена Турции, он представит положение дел в армянской общине и обсудит печальный инцидент с армянской пожилой супружеской парой в Стамбуле.
Сегодня можно будет услышать мнения депутата НС Армении Рузанны Мурадян, руководителя парламентской фракции АНК Левона Зурабяна, политолога Александра Искандаряна по поводу посылов, высказанных в речи президента Армении Сержа Саргсяна.
Заключительные итоги мониторинга по конституционными реформам представит исполнительный директор антикоррупционного центра «Transparency International» Варужан Октанян.
Перспективы развития туризма, роль гида. Этим вопросам будет посвящена  пресс-конференция начальника управления туризма министерства экономики Армении Мехака Апресяна, члена совета Союза внутренних туроператоров Армении Владимира Геворгяна и председателя Ассоциации гидов Армении Лии Бахшинян.
Можно будет услышать мнение эксперта по информационной безопасности Самвела Мартиросяна о новых угрозах в интернете и новых вирусах.
Будут представлены и темы культуры. Сегодня, 16-го февраля, состоится пресс-конференция народного артиста Армении Грачья Гаспаряна и актеров Государственного общенационального театра «Амазгаин». Они будут говорить о проблемах театра, намеченных планах.
В рамках 7-го фестиваля Армянского композиторского искусства в Музее-институте Комитаса будут представлены хоровые произведения Эдгара Ованнисяна. Фестиваль композиторского искусства Армении организован Союзом композиторов, Молодежным оркестром Армении под покровительством президента Армении.
Сегодня состоится концерт Государственного камерного оркестра Армении под управлением Ваана Мартиросяна.