Ճապոնիան ԿԺԴՀ-ի դեմ միակողմանի պատժամիջոցներ Է սահմանել հրթիռի արձակումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը հայտարարել Է ԿԺԴՀ-ի դեմ խիստ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին՝ ի պատասխան վերջերս գործողության հեռահար շառավղով հրթիռի արձակման, ներառյալ Ճապոնիայի նավահանգիստներում օտարերկրյա այն նավերի մուտքն արգելելը՝ որոնք մինչ այդ այցելել են Հյուսիսային Կորեայի նավահանգիստներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես լրագրողներին հայտարարել Է Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան, հետագայում Ճապոնիայի կառավարությունը կքննարկի լրացուցիչ միջոցառումներ՝ կախված ԿԺԴՀ-ի արձանգանքից եւ միջազգային հանրակցության գործողություններից:
«Կիոդո» գործակալության հաղորդագրության համաձայն՝ ԿԺԴՀ-ի դեմ պատժամիջոցների խստացումը նախատեսում Է այդ երկիր դրամական փոխանցումների սկզբունքային արգելք՝ բացառությամբ  100 հազար իենից (ԱՄՆ-ի 1000 դոլարից պակաս) ոչ ավելի հումանիտար օգնության: Բացի այդ, թույլ չեն տալու Ճապոնիա ժամանել միջուկային եւ հրթիռային տեխնոլոգիաների օտարերկրյա այն մասնագետներին, ովքեր եղել են Հյուսիսային Կորեայում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Япония ввела односторонние санкции против КНДР после запуска ракеты
Японское правительство объявило о введении против КНДР жестких санкций в ответ на недавний запуск ракеты дальнего радиуса действия, включая запрет на допуск в порты Японии иностранных судов после посещения ими портов Северной Кореи,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как заявил журналистам генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга, в дальнейшем правительство Японии рассмотрит дополнительные меры в зависимости от реакции КНДР и действий международного сообщества.
По сообщению агентства Киодо, ужесточение санкций против КНДР предусматривает принципиальный запрет на денежные переводы в эту страну, за исключением гуманитарной помощи не более 100 тысяч иен (менее 1000 долларов США). Кроме этого, в Японию не будут допускаться иностранные специалисты в области ядерных и ракетных технологий, побывавших в Северной Корее.