ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր ունեցող հաջորդ երկիրը կլինի Իսրայելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունն առաջիկայում բանակցություններ կսկսի Իսրայելի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման վերաբերյալ: Այս մասին փետրվարի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մակրոէկոնոմիկայի և ինտեգրման հիմնական ուղղությունների կոլեգիայի անդամ Տատյանա Վալովայան: «Մենք ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիր ունենք Վիետնամի հետ: Երկրորդ երկիրը, որի հետ մենք կունենանք նման համաձայնագիր, ամենայն հավանականությամբ կլինի Իսրայելը, քանի որ նախապատրաստական փուլն արդեն ավարտել ենք և նախագահները որոշում են ընդունել Իսրայելի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցությունները սկսելու վերաբերյալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Վալովայան:
Նա հավելեց, որ ԵԱՏՄ-ն ընդհանուր առմամբ աշխարհի 40 երկրներից հայտեր է ստացել ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ: «Մենք այս պահին դիտարկում ենք նաև Հնդակաստանի, Եգիպտոսի և մի քանի այլ երկրների հետ բանակցություններ սկսելու հնարավորությունը»,- եզրափակեց Վալովայան:

Israel to be the next country signing FTA with EAEU
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS.   The Eurasian Economic Union will soon launch free trade agreement (FTA) negotiations with Israel.   Member of the Board - Minister in charge of the Development of Integration and Macroeconomics of Eurasian Economic Commission (EEC) Tatyana Valovaya told the journalists about this on February 8. “We have a free trade agreement with Vietnam. The second country that will sign FTA with us, most probably, will be Israel, as we have already completed the preparatory phase and the presidents have taken a decision over launching FTA negotiations with Israel”, “Armenpress” reports, Valovaya mentioned.
She added that the EAEU has received applications from 40 countries over starting FTA negotiations. “Currently we observe opportunities of starting negotiations with India, Egypt and a number of other states”, Valovaya concluded.