ԲՀԿ-ն առաջադրելու է ՄԻՊ սեփական թեկնածուին` Մակար Եղիազարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՕԵԿ խմբակցությունը Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում կպաշտպանի պատգամավոր Զարուհի Փոտանջյանի թեկնածությունը: Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտնեց ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը: «Մենք քննարկել ենք հարցը, խոսել ենք նաև տիկին Փոստանջյանի հետ: Մեր խմբակցությունը որոշում է կայացրել, որ հանձնաժողովում առաջարկելու և պաշտպանելու ենք Զարուհի Փոստաջյանի թեկնածությունը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց պատգամավորը: Նրա խոսքով` Զարուհի Փոստանջյանը սկզբունքային քաղաքական գործիչ է, բացի այդ` կին է, իսկ դրանով լուծում կտրվի գենդերային հարցերի:
ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանն էլ ընդգծեց, որ Փոստանջյանը երկար տարիներ աշխատանք է տանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում` համագործակցելով քաղաքացիական հասարակության հետ:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնեց, որ իրենք առաջադրելու են ՄԻՊ-ի իրենց թեկնածուին: «Երեկ խմբակցությունում մենք քննարկել ենք հարցը ու որոշել առաջադրել Մակար Եղիազարյանի թեկնածությունը: Միգուցե նրա անունը ձեզ շատ բան չի ասում, բայց նա շատ պրոֆսիոնալ երիտասարդ է, ով միջազգային կառույցներում աշխատելու փորձ ունի: Նրանք են, որ կարող են հավուր պատշաճի իրականացնել մեր երկրի գլխավոր իրավապաշտպանի գործունեությունը»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հարցին ի պատասխան, թե ինչու չեն պաշտպանում Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածությունը` ԲՀԿ-ական պատգամավորը ներկայացրեց իր անձնական մոտեցումը: «ՄԻՊ-ը պետք է լինի հնարավորինս անաչառ: Հարգելով Զարուհի Փոստանջյանի սկզբունքայնությունը` այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը չպետք է լինի խիստ ընդգծված արմատական գործիչ և ոչ էլ ընդգված իշխանական գործիչ»,-նշեց Զոհրաբյանը` հավելելով, որ քաղաքականացված անձը չպետք է լինի այդ պաշտոնում:
ՀՅԴ-ական Աղվան Վարդանյանն էլ հայտնեց, որ ինքը Փոստանջյանին անձամբ խոստացել է քվեարկել նրա օգտին, եթե նա լինի թեկնածուների շարքում:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը նկատեց, որ ինքը կողմ է ՄԻՊ-ի պաշտոնում տեսնել Զարուհի Փոստանջյանին, բայց դեռ չեն որոշել մասնակցելու են քվեարկությանը, թե ոչ:
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները ՄԻՊ-ի իրենց թեկնածուների մասին դիմումները հանձնաժողով պետք է ներկայացնեն մինչև փետրվարի 9-ը:

Prosperous Armenia Party to nominate its candidate for Ombudsman
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. National Assembly’s the "Rule of Law" Party (RLP) will protect MP Zaruhi Postanjyan’s candidacy in the Standing Committee on State and Legal Affairs. The MP from the “Rule of Law” Party Hovhannes Margaryan said about this during the briefing at the National Assembly. “We have discussed the issue; we’ve talked to Mrs. Postanjayn as well. Our Faction made a decision to protect Zaruhi Postanjyan’s nomination”, “Armenpress” reports the MP said. According to him Zaruhi Postanjyan is a principled politician, besides she is a woman, so if she’s elected gender issues will be solved.
Secretary of Rule of Law Faction Mher Shahgeldyan stressed that Zaruhi Postanjyan has experience of many years in the field of human rightsprotection, cooperating with the civil society.
Head of Prosperous Armenia Party Naira Zurabyan announced that they will nominate their own candidate for the Ombudsman. “Yesterday we discussed the issue in the party and decided to nominate Makat Eghiazaryan. Maybe his name in not well-known, but he is a professional young man, who has an experience in working at international institutions. Likewise youth representatives can properly implement the activities of the main human rights defender of our country”, Naira Zurabyan said.
In response to the question, why they don’t defend Zaruhi Postanjyan's candidacy, the MP presented her own approach. “The ombudsman must be as impartial as possible. Respecting the principle of Zaruhi Postanjyan, I, however, think that the Ombudsman should be neither stressed radical nor stressed government figure” Zohrabyan mentioned adding that the person should not be politicized in this position.
Aghvan Vardanyan from Armenian Revolutionary Federation announced that he promised to vote for Zaruhi Postanjyan if she is among the candidates.
Armenian National Congress leader Levon Zurabyan noticed that he is for Zaruhi Postanjayn in Ombudsman’s position, but they haven’t decided whether they will participate in the elections or not.
Members of Standing Committee on State and Legal Affairs must submit the applications of their candidates on elections for the Ombudsman’s post until February 9.