ՀՀ դեսպանը և Ռումինիայի վարչապետը քննարկել են «Արարատից Կարպատներ. հազարամյա պատմություն» ցուցահանդեսի խնդիրները
ՀՀ դեսպանը և Ռումինիայի վարչապետը քննարկել են  «Արարատից Կարպատներ. հազարամյա
պատմություն» ցուցահանդեսի խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Համլետ Գասպարյանի և երկրի վարչապետ Դաչիան Չոլոշի հունվարի 13-ի կայաացած զրույցի ընթացքում դեսպան Գասպարյանը Ռումինիայի վարչապետին է փոխանցել Հայաստանի վարչապետի ողջույնները, հայ-ռումինական օրակարգի հարցերի շարքում ներկայացրել «Արարատից Կարպատներ. հազարամյա պատմություն» ցուցահանդեսի հետ կապված խնդիրները: Ցուցահանդեսի անցկացումը նախատեսված է ընթացիկ տարում և այն պատմելու է ռումինահայ մշակութային հարուստ ժառանգության մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, վարչապետը, բարձր գնահատելով միջնադարից մինչև այսօր ռումինահայ համայնքի դերը ռումինական կյանքի բոլոր ոլորտներում, կարևորել է նման մշակութային միջոցառումների անցկացումը հայ-ռումինական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի դաստիարակության գործում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համատեղ աշխատանքը ցուցահանդեսի պատշաճ անցկացման ուղղությամբ:
Վարչապետ Դաչիան Չոլոշը Ռումինիայի լիակատար աջակցությունն է հայտնել Հայաստանին նորացված Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ այլ ծրագրերում:

Armenian Ambassador and Romanian PM discuss issues over exhibition “From Ararat to Carpathians: millennium-old history”
Armenian Ambassador and Romanian PM discuss issues over exhibition “From Ararat to
Carpathians: millennium-old history”
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS.  Ambassador of Armenia to Romania Hamlet Gasparyan met with Romanian Prime Minister Dacia Cioloș on January 13. During the meeting Ambassador Gasparyan conveyed the greetings of the Armenian PM to the Romanian PM, and introduced the issues over the exhibition “From Ararat to Carpathians: millennium-old history” among other issues on the agenda. The exhibition is planned to be held this year which will tell about the rich cultural heritage of Romanian-Armenians.
As “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of MFA Armenia, the Prime Minister of Romania, highly appreciating the role of the Armenian community in Romania dating back to the Middle Ages, highlighted the importance of organizing similar events for developing bilateral relations, as well as for educating the younger generation. An agreement was reached to continue joint work for properly holding the exhibition.
Prime Minister Dacian Cioloș expressed Romania’s full support towards Armenia within the framework of the revised Eastern Partnership policy, as well as in numerous bilateral and multilateral projects.