Պենտագոնը պաշտպանեց ռուսական ինքնաթիռի խոցման թուրքական վարկածը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պենտագոնը հայտարարել է, որ Թուրքիան կործանել է ՌԴ ինքնաթիռը` պաշտպանելով իր օդային տարածքը, այլ ոչ թե որպես ԱՄՆ գործընկեր «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող կոալիցիայի շրջանակում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, Պենտագոնը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերը չեն մասնակցել Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպին:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք» հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքում ռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարված թիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:

Турция сбила Су-24, защищая свое воздушное пространство
Турция сбила самолет РФ, защищая суверенное воздушное пространство, а не в качестве партнера по коалиции против террористической организации "Исламское государство" (ИГ). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом заявила представитель Пентагона подполковник Мишель Балданса.
"Турция является частью коалиции (против ИГ). Тем не менее мы считаем, что все страны имеют право контролировать и защищать свое воздушное пространство. Данные действия были предприняты Турцией в этом направлении (защита суверенного воздушного пространства) и, следовательно, не являются действиями в рамках коалиции", — заявила представитель Пентагона.
Во вторник российский самолет Су-24 потерпел крушение в Сирии. Президент России Владимир Путин сообщил, что самолет был сбит ракетой типа "воздух-воздух" с турецкого самолета F-16 и упал на территорию Сирии в четырех километрах от границы с Турцией.