Պենտագոնը պաշտպանեց ռուսական ինքնաթիռի խոցման թուրքական վարկածը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պենտագոնը հայտարարել է, որ Թուրքիան կործանել է ՌԴ ինքնաթիռը` պաշտպանելով իր օդային տարածքը, այլ ոչ թե որպես ԱՄՆ գործընկեր «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող կոալիցիայի շրջանակում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, Պենտագոնը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերը չեն մասնակցել Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռի հետ կապված միջադեպին:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք» հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքում ռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարված թիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»:

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS.  Pentagon issued a statement that Turkey down the RF jet to protect its air space but not as a US ally within the framework of coalition against the “Islamic State”. “Armenpress” reports, citing “Ria Novosti”, Pentagon has also stated that the US armed forces have no connection with the incident of the Russian SU-24.
The Russian bomber was shot down over Syria by an air-to-air surface fired from a Turkish F-16 plane when the bomber was at an altitude of 6,000 meters at a distance of 1 km from the Turkish border. The jet dropped 4 km away from the Turkish border.