ԵԱՏՄ-ն կսկսի ուսումնասիրել Իրանի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման հարցը. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը եւ Իրանը մտադիր են ուժեղացնել առեւտրական կապերի դինամիկան՝ ուշադրություն դարձնելով ապրանքային անվանացանկի դիվերսիֆիկացմանը, ավելի լայնորեն օգտագործել ազգային արժույթները փոխհաշվարկներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Թեհրանում լրագրողներին հայտարարել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ կողմերն ակտիվացնելու են  արդյունաբերական կոոպերացումը: «Ռուսաստանը պատրաստ է այդ նպատակով պետական արտահանական վարկ հատկացնել 5 մլրդ դոլարի չափով»,- ասել է նա եւ հավելել, որ երկկողմ համագործակցության համար 35 առաջնային նախագիծ է ընտրվել էներգետիկայի, շինարարության, ծովային տերմինալների, երկաթուղիների եւ այլ բնագավառներում:
ՌԴ նախագահը նաեւ նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը գործնական ոգով կսկսի ուսումնասիրել Իրանի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման հարցը:
«Եվրասիական տնտեսական միությունը գործնական ոգով կսկսի Իրանի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման հնարավորությունների ուսումնասիրումը»,- ասել է Պուտինը:
Նա նաեւ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Իրանին կօգնի վերապրոֆիլավորել միջուկային արտադրությունները՝ խաղաղ նպատակներով արտադրանք թողարկելու համար: «Մենք կշարունակենք փոխշահավետ համագործակցությունը ատոմային էներգետիկայում»,- հավելել է պետության ղեկավարը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Putin: EAEU will begin exploring creation of a free trade zone with iran: Putin
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Russia is ready to extend a $5bln state loan to Iran to promote industrial cooperation, Russian President Vladimir Putin said on Monday. "We plan to enliven industrial cooperation. Russia is ready to offer a state export loan for these purposes worth $5bln," Putin told journalists after his talks with Iranian President Hassan Rouhani.
As “Armenpress” reports, citing TASS, according to the Russian president, the sides have selected 35 priority projects in the areas of energy, construction, se terminals, railways, etc.
Apart from that, he said, the two countries are set to expand trade relations focusing on diversification of trade and to make a wide use of national currencies in bilateral deals.
"We plan to expand dynamics of our bilateral relations. We will pay special attention to diversification of trade and make a wider use of national currencies in mutual settlements," Putin said.
He also said the Eurasian Economic Union (EAEU) would look at possible establishment of a free trade zone with Iran in practical terms.