ՎԶԵԲ-ն այս տարի Հայաստանի համար 1-3 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկն այս տարի Հայաստանի համար 1-3 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսում: Այս մասին հոկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսը:
«Հաշվի առնելով տարածաշրջանի բարդ իրադրությունը՝ Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբեյալ մեր նախնական կանխատեսումն ամենացածրն էր՝ -1.5 տոկոս: Մենք Ռուսաստանի համար կանխատեսել ՝էինք -4 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ: Հաշվի էինք առել այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանի բարդ տնտեսական իրավիճակն ազդելու է նաև Հայաստանի տնտեսության վրա: Հաշվի էինք առել նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանում կրճատվել են տրանսֆերները, ներդրումները: Սակայն տարվա ընթացքում բավականին լավ ազդակներ եղան, որոնք ցույց տվեցին, որ Հայաստանի տնտեսությունը կարողանում է դիմայակել այդ մարտահրավերներին: Այս ամսվա վերջին մենք կհրապարակենք Հայաստանի տնտեսական աճի վերաբերյալ վերջնական կանխատեսումը: Այս պահին չեմ կարող ասել, թե որքան կլինի այն վերջնական արդյունքում, բայց մեր կանխատեսումներով Հայաստանի տնտեսական աճը կլինի 1-3 տոկոսի սահմաններում»,- «Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ ընդգծեց Դևիսը:
Նա նշեց, որ այս տարի Հայաստանում բավականին լուրջ աճ է արձանագրել գյուղատնտեսությունը, որն էլ էական ազդեցություն է ունեցել երկրի տնտեսության զարգացման և աճի վրա: «Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները տարվա ընթացքում 4.2 տոկոսով ավելացան, ինչը գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցված աճի արդյունքն էր: Մեզ համար ողջունելի ՝է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում գյուղատնտեսությունն այսպիսի աճ է գրանցել: Տարվա ընթացքում այլ բարենպաստ գործոններ ևս եղան, որոնք մեզ ստիպեցին փոխել մեր կանխատեսումները: Օրինակ, տարվա ընթացքում շահագործման հանձնվեց պղնձի մեկ հանք, որը նախատեսվում էր շահագործել մեկ տարի ուշ, ինչն էլ հանգեցրեց  հանքաարդյունաբերության ոլորտի ակտիվացմանը: Իրականում այս ամենը խոսում է Հայաստանի տնտեսության տոկունության մասին, սակայն սա չի նշանակում, որ տարածաշրջանային տնտեսական զարգացումներն իրենց ազդեցությունը չեն թողնելու Հայաստանի տնտեսության վրա: Առաջիկայում դրա հետևանքներն անպայման զգացվելու են»,- եզրափակեց Մարկ Դևիսը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հոկտեմբերի 7-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանի համար մինչև 4 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսել:

ЕБРР в этом году прогнозирует 1-3 процентов экономического роста для Армении
Европейский Банк Реконструкции и Развития в этом году прогнозирует 1-3% экономического роста для Армении. Об этом 14 октября на встрече с журналистами заявил руководитель представительства ЕБРР в Армении Марк Девис.
«Принимая во внимание тяжелую ситуацию в регионе, мы изначально прогнозировали 1.5% роста. Для России мы прогнозировали рост ВВП на 4%. Мы приняли во внимание и тот факт, что нелегкая экономическая ситуация в России окажет свое влияние и на экономику Армении. Сокращение трансферов и инвестиций в Армении тоже. Однако в течение года были получены хорошие импульсы, что говорило о том, что страна способна противостоять брошенным вызовам. К концу этого месяца мы опубликуем конечный прогноз экономического роста для Армении. Не могу сказать, какую цифру мы получим в итоге, но полагаю, что она будет в районе 1-3%», - подчеркнул Девис.
Как сообщает Арменпресс, он отметил, что в этом году был зафиксирован серьезный рост в области сельского хозяйства, что и повлияло на экономику страны. «Индексы экономической активности увеличились на 4.2% - это было результатом роста в области сельского хозяйства. В течение года были и другие показатели, которые повлияли на то, чтобы мы поменяли прогноз. К примеру, на эксплуатацию была сдана одна медная руда, которую намеревались сдать на эксплуатацию на год раньше. В действительности, это свидетельствует о стойкости экономики Армении, но это не значит, что развитие региональной экономики не повлияет на Армению. Последствия будут очень скоро»,  - отметил Марк.
7 октября премьер-министр РА Овик Абрамян прогнозировал 4% экономический рост во время беседы с журналистами на заседании НС.