Մարսելում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշարձան է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարսելի պատմական Ֆարո պալատի այգում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցել Վիգեն Ավետիսի «Հայոց Մայր» բրոնզե հուշարձանի բացումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, միջոցառմանը ներկա էին Մարսել-Պրովանս-Մետրոպոլ համայնքի նախագահ-պատգամավոր Գի Տեսիեն, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Վալերի Բուայեն, Մարսելի փոխքաղաքապետ Դիդիե Փարաքյանը, Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Սամվել Լալայանը, Ֆրանսիայում Արցախի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների, ֆրանսիական և հայկական կազմակերպությունների նախագահներ, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, օտարերկրյա հյուրեր, լրագրողներ:
Գի Տեսիեն իր բացման խոսքում նշել է, որ արձանի ցուցադրությունը ոգեշնչող է, որի նպատակը Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը վառ պահելն ու գալիք սերունդներին իրազեկելն է 1915թ. հայերի հանդեպ տեղի ունեցած Ցեղասպանության մասին:
Նա անդրադարձել է նաև հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերություններին, հայ համայնքի ու տեղական իշխանությունների արդյունավետ ու բազմածավալ աշխատանքներին` հայանպաստ բազմաթիվ միջոցառումների անցկացման գործում:
Մարսելում ՀՀ հյուպատոս Սամվել Լալայանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Մարսել-Պրովանս-Մետրոպոլ համայնքի նախագահ-պատգամավոր Գի Տեսիեին` վերջինիս` Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարում հետևողական գործունեության համար, բոլոր մարսելցիներին, ինչպես նաև ողջ ֆրանսիացի ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման և հիշատակի միջոցառումները հավուր պատշաճի անցկացնելու համար` նշելով, որ Հայաստանում առանձնակի բարձր են գնահատում Ֆրանսիայի դերակատարությունը Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում:
Միջոցառման ավարտին կայացավ համերգ Ալեն Բաբուշյանի լարային քառյակի և լիոնցի օպերային երգիչ Պիեր Քապելայի մասնակցությամբ: Հնչեցին Կոմիտասի և արտասահմանյան կոմոզիտորների մի շարք ստեղծագործություններ:

В Марселе установлен памятник к 100-летию Геноцида армян
В саду исторического дворца Фаро в Марселе  в рамках 100-летия Геноцида армян 8 октября состоялась церемония  открытия бронзового памятника «Армянская Мать» работы  скульптора  Вигена Аветиса.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ   МИД РА на открытии присутствовали депутат-председатель общины  Марсель-Прованс-Метрополь Ги Тесье, депутат НС Франци Валери Буайе, вице-мэр  Марселя ДидьеПаракян, консул РА  в Марселе Самвел Лалаян, представитель Арцаха во Франции Ованес Геворкян, скульптор Виген Аветис, представители органов  местного самоуправления, главы французских и армянских  организаций, представители армянской  диаспоры, иностранные гости, журналисты.
Ги Тесье  отметил, что открытие его скульптуры воодушевляет, и его цель – не дать померкнуть памяти  жертв  Геноцида армян и информировать грядущие  поколения о  преступлении против  армян в 1915г. Он также отметил особые армяно-французские  отношения, плодотворную совместную работу  армянской  диаспоры  и местных властей.
Консул РА  в Марселе Самвел Лалаян   поблагодарил депутата-председателя общины  Марсель-Прованс-Метрополь Ги Тесье за последовательную деятельность в борьбе  против  отрицания  Геноцида армян, всех марсельцев и весь французский  народ за достойное  участие   в мероприятиях к 100-летию Геноцида армян, подчеркнув, что в Армении особое  отношение  к роли Франции в международном признании Геноцида армян.
В завершение  церемонии состоялся  концерт струнного квартета с участием лионского оперного певца Пьера Капелы. Прозвучали произведения  Комитаса и зарубежных композиторов.