ԱՄՆ պետդեպը մտահոգ է Թուրքիայում ԶԼՄ-ների ազատությունների սահմանափակման առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից երեք շաբաթ առաջ կրկին իր մտահոգությունն է հայտնել երկրում իշխանությունների գործողությունները քննադատող ԶԼՄ-ների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումնհերի առնչությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպի կայքը, այս մասին լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ժամանակ ասել է պետդեպի խոսնակ Ջոն Քիրբին:
Նա  նաև անհանգստություն է հայտնել խոսքի ազատությունը սսահմանափակելու նպատակով դատական հետաքննություններ իրականացնելու փաստի առնչությամբ: «Ինչպես նախկինում, մենք Թուրքիային կոչ ենք անում հարգել մեդիայի ազատությունն այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք ամրագրված են Թուրքիայի սահմանադրությունում: Մենք ցանկանում ենք տեսնել ազատ, արդար և հավատ ներշնչող ընտրություններ: Մենք ցանկանում ենք ականատեսը լինել նրա, որ Թուրքիայում յուրաքանչյուրի ձայնը մասնակցում է սեփական ապագայի կառուցմանը: Սա կարևոր է մեզ համար: Եվ, որ ավելի կարևոր է, մենք հավատում ենք, որ դա կարևոր է թուրք ժողովրդի համար»,- ասել է Քիրբին:

U.S Department of State is anxious over restriction of freedom of Turkish Media
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. USA, 3 weeks before the Parliamentary elections in Turkey, expressed its anxiety over the pursuit of Media, which criticizes the actions of the state authorities.
As “Armenpress” reports, citing U.S Department of State website, spokesman of the Department of State John Kirby told about this during the brief with journalists.
“As before, we call for Turkey to respect the freedom of media based on such principles, which are registered in the Turkish constitution. We wish to see free, fair and credible elections. We wish to witness that everyone’s voice in Turkey participates in building the own future. This is very significant for us. And more important is that we believe that it is significant for Turkish people”, Kirby said.