Կոմիտասի անվան լարային քառյակը ելույթ է ունեցել Լյուբլին քաղաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի Լյուբլին քաղաքի պետական թանգարանի մեծ սրահում հոկտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել վաստակավոր կոլեկտիվ, պետական մրցանակի դափնեկիր Կոմիտասի անվան Ազգային լարային քառյակի համերգը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համերգին, որն ուղիղ եթերով հեռարձակվել է «YouTube» տեղեկատվական ցանցի միջոցով, մասնակցել են հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, Լյուբլին քաղաքի մշակութային հասարակության, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, բազմաթիվ օտարերկրացիներ:
Համերգի սկզբում ելույթով հանդես է եկել Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը՝ նշելով, որ քառյակը կրում է հայ ժողովրդի մեծագույն զավակներից մեկի՝ Կոմիտասի անունը, որը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերից մեկն էր։ Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել համերգի կազմակերպիչներին և թանգարանի տնօրինությանը հյուրընկալության և ջանքերի համար՝ նշելով, որ 2015թ. ընթացքում Լեհաստանի մշակույթի և ազգային ժառանգության նախարարության կողմից իրականացվող «Արևելքի մշակույթ» ծրագրի շրջանակներում Լյուբլին քաղաքում անցկացվել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մի շարք այլ միջոցառումներ:
Քառյակի կատարումներով հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Էդվարդ Միրզոյանի, Մոցարտի, Չայկովսկու, Շումանի, լեհ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք արժանացել են հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանը:

Струнный квартет им. Комитаса выступил с концертом в Люблине
В большом зале государственного музея города Люблина 2 октября состоялся концерт Государственного струнного квартета имени Комитаса, посвященный 100-летию Геноцида армян. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы Министерства иностранных дел Армении, на концерте, который транслировался по «YouTube», присутствовали общественные и политические деятели, дипломаты, представители культуры города Люблин, а также представители Армянской общины и много иностранцев.
Перед началом концерта выступил посол Армении в Польше Эдгар Казарян, отметив, что квартет гордо носит имя одного из величайших сынов армянского народа – Комитаса, который стал жертвой Геноцида в 1915 году. Посол поблагодарил организаторов концерта и руководство музея за приложенные усилия, добавив, что в рамках мероприятий программы «Культура Востока», проводимых Министерством культуры и национального наследия Польши, в городе Люблин состоялось много других мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Квартет представил произведения Комитаса, Арама Хачатуряна, Эдварда Мирзояна, Моцарта, Чайковского и многих других композиторов.