ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյան բարձր է գնահատել Հայաստանի ներդրումը խաղաղության աջակցության ուժերին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 5-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահական գործողությունների հարցերով օգնական Էդմոն Մյուլեին: Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորել է ՄԱԿ-ի առաջնորդող դերակատարությունը աշխարհում խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս խաղաղապահությանն իր ներգրավվածությանն ու հետևողականորեն ամրապնդում է համապատասխան կարողությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին փոխանցեցին ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Էդմոն Մյուլեն արձանագրել է, որ աշխարհում հակամարտությունների թվի աճին զուգընթաց ավելացել է խաղաղապահ առաքելությունների անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել խաղաղապահ առաքելություններում Հայաստանի մասնակցությանը։ Այդ համատեքստում ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյան բարձր է գնահատել Հայաստանի ներդրումը տարբեր երկրներում խաղաղության աջակցության ուժերին։ Նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ նախկինում և ներկայում խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության աշխարհագրությունը՝ Կոսովո, Իրաք, Աֆղանստան, Լիբանան, Մալի, վկայում է այն կարևորության մասին, որ տալիս է Հայաստանը աշխարհում խաղաղության պահպանմանը։ Նա շեշտել է, որ Հայաստանը շնորհակալ է Միացյալ Նահանգներին, Հունաստանին, Իտալիային և Գերմանիային` Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը ցուցաբերված աջակցության համար:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահության առաջնայնություններից է կառույցի խաղաղապահ կարողությունների զարգացումը: Այդ առումով նախարարը կարևորել է ՀԱՊԿ-ի փոխգործակցությունը Միավորված Ազգերի Կազմակերպության խաղաղապահության տնօրինության հետ՝ 2012թ. ստորագրված Հուշագրի շրջանակներում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Նյու Յորքում սեպտեմբերի 28-ին կայացած Խաղաղապահության հարցերով առաջնորդների գագաթաժողովի արդյունքների վերաբերյալ։ Այդ համատեքստում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնականը կարևորել է Հայաստանի Նախագահի մասնակցությունը վերոհիշյալ գագաթաժողովին։

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS.  The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Edward Nalbandian, received Edmond Mulet, UN Assistant Secretary-General for Peacekeeping Operations, on October 5. Greeting the guest, Minister Nalbandian highlighted UN’s leading role in maintaining peace and security throughout the world, emphasizing that Armenia attaches great importance to peacekeeping operations.
As “Armenpress” was informed from Department of Press, Information and Public Relations, thanking for the reception, Edmond Mulet mentioned that the necessity of peacekeeping missions has rose in parallel with the rise in the number of conflicts throughout the world.
The interlocutors referred to Armenia’s involvement in peacekeeping missions. In this context,the high ranking UN official highly appreciated Armenia’s contribution in peacekeeping missions in different countries. Minister Nalbandian mentioned that the geography of Armenia’s peacekeeping missions (Kosovo, Iraq, Lebanon, and Mali) demonstrates the importance that Armenia attaches to world peace.
Edward Nalbandian emphasized that the development of peacekeeping capabilities within the CSTO is among Armenia’s priorities as the country presiding the CSTO. In that regard, the Minister highlighted the partnership between the CSTO and UN peacekeeping directorate within the framework of the memorandum signed in 2012.