Նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունը ՄԱԿ-ում շատ կարևոր ու ճիշտ էր. Արա Պապյան
ԵՐԵՎԱՆ ,1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ՄԱԿ-ում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման հարցում քաղաքագետ Արա Պապյանը գնահատում է շատ կարևոր ու ճիշտ: «Նախագահի ելույթում նկարագրվեց սահմանային իրավիճակը, և շեշտվեց այն հանգամանքը, որ ամեն ինչ գնում է դեպի լարվածություն: Կարծում եմ, որ նախագահի հիմնական միտքն այն է, որ եթե Ադրբեջանը շարունակի նման քաղաքականությունը, ապա Հայաստանն իրավական և ռազմաքաղաքական համապատասխան քայլեր կանի ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի անվտանգությունը»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետը:
Պապյանի խոսքով` կարևոր էր և պետք էր նման միտք հնչեցնելը, քանի որ դա հնարավորություն կտա Հայաստանին ավելի հանգիստ ու վստահ ընդլայնել ադրբեջանական սադրանքներին ի պատասխան ռազմական գործողությունները:
Իրավական գործողությունների առումով, նրա դիտարկմամբ, Հայաստանը կարող է հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի Հանրապետության մաս է: Իրավական առումով շատ հստակ է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս չի եղել, քանի որ չկա որևէ իրավական փաստաթուղթ, որը ցույց կտա, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբևէ եղել է անկախ Ադրբեջանի կազմում:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 29-ին Նյու Յորքում մասնակցել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Ի թիվս այլ թեմաների` Նախագահն անդրադարձել է սահմանային լարվածությանն ու Ադրբեջանի գործողություններին: Նա, մասնավորապես, նշել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության շարունակվելու դեպքում Հայաստանին այլ ընտրություն չի մնա, քան իրականացնել անհրաժեշտ իրավական և ռազմաքաղաքական քայլեր՝ ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությունն ու խաղաղ զարգացումը:

Ara Papian: President Sargsyan’s announcement at UN was very important and correct
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Political scientist Ara Papian considers the announcement of the President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, at the UN over peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict as very important and correct. “In his speech the President described the situation and highlighted the fact that everything leads to escalation. I think that the main idea of the President was that if Azerbaijan continues the same policy, Armenia will take legal and political measures to ensure the security of Nagorno Karabakh and Armenia”, the political scientist mentioned in an interview with “Armenpress”.
According to Papian, it was important and necessary to express such an idea as it will give Armenia an opportunity to expand the scale of military actions of Armenia more confidently in response to Azerbaijani provocations.
Regarding legal actions, according to Papian, Armenia can declare Nagorno Karabakh its part. From legal viewpoint, it is very obvious that Nagorno Karabakh has never been part of Azerbaijan, as there is no document displaying that Nagorno Karabakh has ever been part of independent Azerbaijan.
The President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, participated in the 70th session of the UN General Assembly, where he gave a speech. Among other topics, the President referred to the border escalation and Azerbaijan’s activities. He particularly mentioned that in case of continuation of the aggressive policy by Azerbaijan, Armenia will have no other option than to take legal-political measures to ensure the security and peaceful development of the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh republic.