Հայկական կողմը ՀԱՊԿ-ին դիմելու կարիք չի զգում. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայկական կողմը Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերին համապատասխան պատասխան տալու գործում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը դիմելու կարիք չի զգում: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«ՀԱՊԿ-ին դիմելու կարիք չկա: Ընդհանուր առմամբ, շատ կարևոր է ունենալ պայմանագրային տարբեր պարտավորություններ՝ պետությունների միջև, միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ, որոնք որոշակի իրավիճակներում կարող են քեզ օժանդակել, բայց հայկական երկու կողմերն իրենց հույսն առաջին հերթին դնում են իրենց վրա: Ավելին՝ եթե որևէ պետություն իր ամենակենսական խնդիրը՝ անվտանգությունը, փորձի դնել այլ պետությունների վրա, դա կլինի աններելի սխալ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ասաց փոխարտգործնախարարը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի մասին հարցին՝ Քոչարյանը շեշտեց, որ հայկական կողմը մշտապես մտահոգիչ է համարել այդ փաստըու բարձրաձայնել է դրա մասին:

У армянской стороны нет необходимости обращаться к ОДКБ: Шаварш Кочарян
У армянскойстороны нет необходимости обращаться к ОДКБ для достойного ответа азербайджанской стороне, в случае нарушения перемирия. Как передает Арменпресс, так сказал в беседе с журналистами, после заседания правительства, замминистра ИД РА Шаварш Кочарян.
«Такой необходимости нет. В целом, важно иметь договорные обязательства с государствами, международными организациями, которые в определенные моменты могут тебя поддержать, но Армения, в первую очередь, надеется на саму себя. Более того, если какая-либо страна взвалит проблему собственной безопасности на иные государства, это будет непростительной ошибкой», - сказал Кочарян.
Относительно продажи Россией оружия Азербайджану, Кочарян сказал, что Армения всегда была озабочена этой проблемой и всегда поднимала ее.