Հայաստանի անկախ Հանրապետությունը նշում է 24-րդ տարեդարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախ Հանրապետությունը սեպտեմբերի 21-ին նշում է անկախության 24-րդ տարեդարձը: Հայ ժողովուրդը 24 տարի առաջ այս օրը հանրաքվեի միջոցով իր վճռական «այո» -ն ասաց Հայաստանի անկախությանը: Հայաստանի չափահաս բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի ժողովրդավարական անկախ պետություն` ԽՍՀՄ կազմից դուրս» հարցին դրական պատասխան տվեց: Երկու օր անց` սեպտեմբերի 23-ին, երկրի Գերագույն Խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ, ինքնիշխան հանրապետություն:
Հայաստանի ազգային տոնացույցի կարեւորագույն այս տոնի «հիմնադրմանը» նախորդել էր 1990 թվականի օգոստոսի 23-ը. օր, երբ սկիզբ դրվեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացին: Հայաստանի նորընտիր Գերագույն խորհուրդն իր առաջին նստաշրջանի ժամանակ ընդունեց «Հայաստանի անկախության մասին» հռչակագիրը: Դրանով հանրապետության խորհրդարանն ազդարարեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը: Հռչակագրի ընդունումից անմիջապես հետո` օգոստոսի 24-ին, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը որոշեց Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը վերանվանել Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ գործող տասներկուերորդ գումարման Գերագույն խորհուրդը համարել Հայաստանի Հանրապետության առաջին գումարման Գերագույն խորհուրդ:
Հռչակագրի ընդունմամբ հայ ժողովրդի կյանքում նոր ժամանակաշրջանի սկիզբ դրվեց և Հայաստանի պատմության մեջ սկսվեց երրորդ հանրապետության կառուցումը։ Արդյունքում` Հայաստանի տարածքում գործում են միայն ՀՀ Սահմանադրությունը եւ օրենքները: Հայոց պետականության կրողը Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդն է: ՀՀ տարածքում բնակվող բոլոր քաղաքացիների համար սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը: Արտերկրի հայությունը ՀՀ քաղաքացիության իրավունք ունի:
Նորանկախ Հայաստանի առաջին Սահմանադրությունն ընդունվել է 1995 թ. հուլիսի 5-ին` համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում: Գործող Սահմանադրությունն ընդունվել է 2005 թ. նոյեմբերի 27-ին՝ դարձյալ համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում: Հայաստանի Հանրապետության դրոշը եռագույնն է, նորանկախ Հայաստանի զինանշանը` Հայաստանի առաջին Հանրապետության /1918-1920 թ.թ./ զինանշանն է, որի հեղինակներն են ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը եւ նկարիչ Հակոբ Կոջոյանը: Հայաստանի օրհներգը եւս Հայաստանի առաջին Հանրապետության օրհներգն է: Տեքստի հեղինակը Միքայել Նալբանդյանն է, երաժշտությունը հեղինակել է Բարսեղ Կանաչյանը:
Սեպտեմբերի 21-ն ազգային հպարտության օր է. անկախ հայրենիք ունենալու հայ ժողովրդի դարավոր երազանքը 24 տարի է՝ այլևս իրականություն է:

Республика Армения отмечает 24-ю годовщину Независимости
21 сентября Армения празднует 24-ю годовщину  независимости страны. 24 года назад  в этот день армянский  народ путем референдума сказал решительное «да!»  независимого государства.
В этот день в 1991 году был проведен референдум о выходе из состава СССР и создании независимого государства. На вопрос «Согласны  ли вы, чтобы Республика Армения  была независимым демократическим государством вне состава СССР?»  абсолютное  большинство населения  ответило положительно.  Через два дня, 23 сентября решением Верховного Совета республики Армения  была объявлена независимым демократическим государством.
Этому  важному событию предшествовало 23 августа  1990г., когда было положено начало процессу  установления  независимой  государственности. Новоизбранный  Верховный  совет республики на своем первом заседании  принял «Декларацию о Независимости Армении». Этим документом  парламент объявил о начале  установления  государственности. 24 сентября ВС Арм. ССР   решил переименовать Армянскую Советскую Социалистическую Республику в Республику Армения, а действующий ВС  12-го созыва считать ВС РА 1-го созыва.
В результате  обретения  независимости  в истории началось строительство Третьей  республики Армения, на территории которой  действует только Конституция   и законы  РА.  Носителем  армянской  государственности является  народ РА.  Для всех граждан РА   устанавливается гражданство  Республики Армения. Армянство диаспоры  имеет право на гражданство РА.
Первая Конституция  независимой  Армении была принята  5 июля 1995г. путем всенародного референдума.  Действующая Конституция  была принята  27 ноября 2005г. – тоже  на референдуме. Флаг РА – триколор,  герб – герб Первой  Республики Армения (1918-1920).  Авторы  герба – архитектор Александр Таманян и художник  АкопКоджоян. Гимн Армении  -  тоже гимн Первой  Республики Армения. Автор текста -МикаелНадбандян, автор музыки – БарсегКаначян.
21 сентября – день национальной  гордости. Вековая  мечта армянского народа о независимой  родине – уже реальность в  течение  24 лет.