Կոնգրեսականներ Փալոունը և Դոլդը շնորհավերել են ԼՂՀ նախագահին անկախության օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոունը և Ջոզեֆ Դոլդը շնորհավորական նամակ է հղել Լեռնային Ղարաբաղաի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին` շնորհավորելով ԼՂՀ անկախության 24-րդ տարվա առիթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, շնորհավորական նամակում կոնգրեսականները նշել են, որ 1991թ-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացումը ճանապարհ է բացել ազատության և ժողովրդավարության համար` հնարավորություն ընձեռելով ԼՂՀ ժողովրդին ցուցադրելու իր հավատարմությունը համընդհանուր արժեքներին:
«Վերջին ազատ, արդար և թափանցիկ խորհրդարանական ընտրությունները ընտրությունները վերահաստատեցին ձեր հանձնառությունը ժողովրդավարական կառավարման և օրենքի գերակայության նկատմամբ»,- ասված է նամակում:
Կոնգրեսականները նաև հույս են հայտնել, որ Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը կկարագավորվի, որը և կվերահաստատի Լեռնային Ղարաբաղի հանձնառությունը խաղաղության և կայունության նկատմամբ:
«Մենք շարունակում են աջակցել Ձեր հանրապետության ջանքերին առ միջազգային ճանաչմանը և սպասում ենք այն օրվան, երբ այն իր արժանի տեղը կգրավի ազգերի միջազգային հանրույթում»,- նշված է կոնգրեսականների նամակում:

Конгрессмены Палоун и Долд поздравили президента НКР с Днем независимости
Сопредседатели комиссии Конгресса США по армянским вопросам Фрэнк Палоун и Джозеф Долд поздравили президента НКР Бако Саакяна с 24-й годовщиной независимости НКР. Как передает «Арменпресс», в поздравительном послании сказано, что становление НКР с 1991г. открыло дорогу для свободы и демократии, предоставив НКР возможность показать свою приверженность общечеловеческим ценностям.
«Последние свободные, справедливые и прозрачные парламентские выборы показали вашу верность демократическим принципам и верховенству закона»,- сказано в послании.
Конгрессмены выразили надежду, что конфликт с Азербайджаном будет урегулирован, что подтвердит приверженность НКР миру и стабильности.
«Мы продолжаем поддерживать усилия вашей республики, направленные на ее международное признание, и ждем того дня, когда она займет свое место в международной семье народов»,- сказано в поздравлении.