Կառավարությունը կփոխհատուցի էլեկտրաէներգիայի թանկացումը ՓՄՁ-ների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2015 թվականի օգոստոսի մեկից մինչև Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր ընկերությունում անցկացվելիք աուդիտի ավարտը էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացումը բնակչության և փոքր ու միջին բիզնեսի համար կփոխհատուցի կառավարությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործադիրը հաստատեց համապատասխան որոշման նախագիծը, որով կառավարությունն օգոստոսի 1-ից գործող սակագները մեղմացնելու համար բնակչության (ամսական սպառված ամբողջ էլեկտրաէներգիայի մասով) և 0,38 կՎ լարմամբ՝ ամսական մինչև 500 կՎտժ էլեկտրական էներգիայի սպառում ունեցող այլ սպառողների (ամսական մինչև 250 կՎտժ էլեկտրական էներգիայիսպառման մասով) օգտին կվճարի սուբսիդիաներ` 6,93 դրամ/կՎտժ չափով:
«Որոշման նախագծով նախատեսվում է փոխհատուցել ամսական մինչև 500 կՎտժ սպառում ունեցող սպառողների (ամսական մինչև 250 կՎտժսպառման մասով) ծախսած էլեկտրական էներգիայի սակագների տարբերությունը: Դա հնարավորություն է տալիս փոխհատուցվող շահառուների խմբում առավել ընդգրկել ՓՄՁ-ներին: Որոշման նախագծով խոշոր բիզնեսի օգտին փոխհատուցում չի նախատեսվում»,- ասաց Զախարյանը: Իր հերթին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ խորհրդատվությունը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում սկսված է և մինչև դրա ավարտը բնակչության ծախսած էլեկտրաէներգիայի 6,93 դրամով ավելացած արժեքը կփոխհատուցի կառավարությունը՝ արտաբյուջեից: «Հանրապետության նախագահի հետ այսօր առավոտյան քննարկել ենք նաև փոքր և միջին ձեռնարկատերերին աջակցելու հարցը և որոշում ենք կայացրել կառավարություն ներկայացնել այս նախագիծը, որով փորձում ենք լուծել նաև ՓՄՁ-ների խնդիրը»,- ընդգծեց Աբրահամյանը:

Government to remunerate increase of electricity tariff for SMEs
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS. The Government of the Republic of Armenia will remunerate the increase of the electricity tariff for the citizens and small and medium enterprises starting from August 1 until the end of the audit that is to be held in the “Electric Networks of Armenia” CJSC.
“Armenpress” reports that the Executive confirmed the draft decision by which the Government will subsidize the increase of 6.93 drams.
“The draft decision intends to remunerate the difference of the consumed electricity of the citizens who consume up to 500 kWh. This gives an opportunity to enlarge the list of SMEs among the beneficiaries. The decision does not intend to remunerate electricity increase for big business”, Zakharyan said. Prime Minister Hovik Abrahamyan emphasized, “We discussed the issue of supporting small and medium business with the President of the Republic this morning and a decision was made to submit that draft to the Government by which we try to find a solution also for SMEs”.