Բրազիլիայի քաղաքացիները ՀՀ կայցելեն առանց մուտքի վիզայի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության քաղաքացիները փոխադարձության սկզբունքով կազատվեն ՀՀ մուտքի արտոնագիր ձեռք բերելու պահանջից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` համապատասխան որոշման նախագիծն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 31-ի նիստի օրակարգում:
«Հարավամերիկյան երկրներից երկուսի` Արգենտինայի և Ուրուգվայի հետ Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն ունի առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ: 2002թ. մայիսի 7-ին Հայաստանի և Բրազիլիայի կառավարությունների միջև ստորագրվել է համաձայնագիր, որը սահմանում է առանց մուքի արտոնագրի ռեժիմ դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց համար:  Սույն որոշման ընդունմամբ փոխադարձության սկզբունքով վիզայի պահանջից կազատվեն նաև սովորական անձնագրեր կրող քաղաքացիները:  Բրազիլիայի հետ նման ռեժիմի սահմանումը կխթանի երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները և կնպաստի բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը և ամրապնդմանը»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Նախագծի կարգավորման նպատակն է սովորական անձնագրեր կրող Բրազիլիայի քաղաքացիների համար փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա սահմանել առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ` ՀՀ տարածք մուտք գործելու օրվանից 90 (իննսուն) օրը չգերազանցող  ժամանակահատվածով, որը հնարավոր է երկարաձգել 90 (իննսուն) օր ժամանակահատվածով:

Visa free regime for Brazilian citizens to Armenia
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS.  Based on the principle of reciprocity, visa to Armenia is not required for the Citizens of Federal Republic of Brazil. “Armenpress” informs that the draft bill is included in the agenda of August 31 session of the Government of the Republic of Armenia.
“Armenia already has a visa free regime with two South American countries, Argentine and Uruguay. On May 7, 2002, an agreement was signed between the governments of Armenia and Brazil which determines a visa free regime for individuals with diplomatic passports. With the adoption of the existing bill citizens with ordinary passports will be exempt from visa requirement by the principle of reciprocity. Establishing such a regime with Brazil will foster bilateral relations between the two countries and strengthen friendly relations between them”, reads the justification of the draft.