Արցախը պատրաստ է հաջորդ Համահայկական խաղերին հյուրընկալելու ավելի շատ մարզաձևեր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը, որը Համահայկական 6-րդ ամառային խաղերին հյուրընկալում է երկու մարզաձևերը (վոլեյբոլ, ֆուտբոլ), պատրաստ է արդեն հաջորդ խաղերին հյուրընկալել ավելի մեծ թվով մարզիկների և անցկացնել ավելի շատ մարզաձևերի մրցումներ:
«Առաջին անգամ Համահայկական խաղերի երկու մարզաձևերը՝ վոլեյբոլը և ֆուտբոլը, անցկացվում են Արցախում: Այս խաղերի խորհուրդն այն է, որ մենք միասնական ենք: Խորհուրդը նաև եռամիասնությունն է՝ Հայրենիք-Արցախ-Սփյուռք: Այս մրցումներով մենք ևս մեկ անգամ կմեկտեղվենք, և հասկանալի է, որ մեր մեկտեղվելու սկզբունքը հայության առաջ կանգնած հիմնական խնդիրների շարունական լուծում տալ է: Մարզասերների և մարզիկների շփումներով մենք կկարողանանք ունենալ թե՚ մարզական հաջողություններ, թե՚ համահայկական խնդիրները քննարկելու առիթ»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարը:
Վերջինիս խոսքով՝ Արցախը պատրաստ է մի քանի այլ մարզաձևեր ևս հյուրընկալել: «Եթե ասեմ, որ բոլոր մարզաձևերն է պատրաստ հյուրընկալելու, ապա ոչ: Մեզ հարկավոր են միջազգային չափանիշներին համապատասխան մարզադահլիճներ: Ամեն դեպքում, այս երկու մարզաձևերը հյուրընկալելն արդեն մեծ առաջընթաց է: Մեր հայրենակիցներից ոմանք առաջին անգամն են Արցախում և գուցե այդպիսով իրականացնում են իրենց մեծ ցանկությունը՝ տեսնել Արցախը: Իհարկե, մենք պատրաստ ենք հաջորդ համահայկական խաղերին հյուրընկալելու արդեն ավելի շատ մարզաձևերի մրցումներ»,-շեշտեց նա:
Համահայկական 6-րդ ամառային խաղերի ֆուտբոլ և վոլեյբոլ մարզաձևերի երկու ենթախմբերի հանդիպումներն անցկացվում են Ստեփանակերտում և Ասկերանում:

Artsakh – ready to host more sports at next Pan-Armenian Games
STEPANAKERT, AUGUST 5, ARMENPRESS. Artsakh, that hosted 2 sports (volleyball, football) during the 6th Pan-Armenian Games, is ready to host a greater number of athletes and sport competitions during the next games.
“For the first time 2 sports - volleyball and football competitions -  have been held in Artsakh. The essence of the games is our unity, as well as Motherland-Artsakh-Diaspora trinity. We will once again be united thanks to these competitions and it is clear that our principle of being united is to give continuous solutions to the problems that the Armenians face. Due to the contacts between the athletes and the sports fans we will have both athletic success and an opportunity for the discussion of Pan-Armenian issues.”, said the Minister of Education, Science and sport of NKR in his interview with Armenpress.
The Minister highlighted that Artsakh is not ready to host all the sports competitions but several of them.
The 6th Pan-Armenian Games football and volleyball competition matches of 2 subdivisions were held in Stepanakert and Askeran.