Նիգերիայում ազատել են «Բոկո հարամ»-ի շուրջ 180 պատանդների, հիմնականում կանանց ու երեխաների
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիգերիայի զինված ուժերը հայտարարել են, որ ազատել են «Բոկո հարամ» արմատական խմբավորման զինյալների գերության մեջ գտնվող շուրջ 180 պատանդների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով նիգերիական բանակի մամուլի ծառայությանը:
178 փրկվածներից տասը տղամարդիկ են, 67-ը՝ կանայք եւ 101-ը՝ երեխաներ:
Գործողության ընթացքում հաջողվել է գերի բռնել «Բոկո հարամ»-ի դաշտային հրամանատարներից մեկին: Բացի այդ, զինվորականները ոչնչացրել են իսլամիստ զինյալների մի քանի ոչ մեծ ճամբարներ:
AMmnesty International-ի տվյալներով՝ «Բոկո հարամ»-ի զինյալների հարձակումների զոհ է դարձել առնվազն 17 հազար մարդ: Բացի այդ, խմբավորումը հայտնի է դպրոցներից հարյուրավոր երեխաների առեւանգումներով: Այդ կերպ զինյալները փորձում են խանգարել նրանց՝ ստանալու աշխարհիկ կրթություն: Հիմնականում առեւանգումների օբյեկտ են դառնում աղջիկները:

В Нигерии освободили почти 180 заложников "Боко Харам"
Вооруженные силы Нигерии заявили, что освободили почти 180 заложников, находившихся в плену у боевиков радикальной группировки "Боко Харам", сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Как сообщает агентство Рейтер со ссылкой на пресс-службу нигерийской армии, среди 178 спасенных оказались 10 мужчин, 67 женщин и 101 ребенок.
В ходе операции также удалось взять в плен одного из полевых командиров "Боко Харам". Кроме того, военные уничтожили несколько небольших лагерей боевиков.
По данным Amnesty International, жертвами нападений боевиков стали по меньшей мере 17 тысяч человек.
Кроме того, группировка известна похищениями из школ сотен детей. За счет этого боевики хотят помешать им получить светское образование. В основном объектами похищений становятся девочки.