ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի միջև ստորագրվել է հնգամյա համագործակցության նոր ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Կառավարությունում հուլիսի 31-ին ստորագրվել է «Հայաստան-Միացյալ ազգերի կազմակերպություն. 2016-2020 թթ. Զարգացման աջակցության ծրագիր»-ը: Փասաթղթուղը ստորագրել են ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող  Բրեդլի Բուզետտոն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ծրագրի ստորագրման արարողության ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հազարամյակի զարգացման նպատակների իրականացման գործում, մասնավորապես՝ համընդհանուր տարրական կրթության ապահովման, մանկական մահացության կրճատման, մայրական առողջության բարելավման և մալարիայի, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի և այլ հիվանդությունների դեմ պայքարի մասով Հայաստանն արձանագրել է էական առաջընթաց: Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է «Հետ 2015» զարգացման օրակարգը և կայուն զարգացման նպատակները, ինչպես նաև պատրաստակամ է՝ այս տարվա սեպտեմբերին դրանց ընդունումից հետո, ազգայնացնել ու ձեռնամուխ լինել այդ նպատակների կատարմանը: «Այսօր մենք հավաքվել ենք նաև նշանավորելու Հայաստան-ՄԱԿ համագործակցության նոր փուլի սկիզբը: ՄԱԿ-ի զարգացման օժանդակության 2016-2020 թվականների շրջանակային փաստաթուղթը հանդիսանում է Հայաստանի և ՄԱԿ-ի միջև առաջիկա հինգ տարիների համար համագործակցության ուղեցույց: Հայաստան-ՄԱԿ զարգացման ոլորտի համագործակցության ակնկալվող յոթ հիմնական «արդյունքները» միասնաբար սահմանվել են ՀՀ կառավարության, ՄԱԿ-ի հայաստանյան թիմի և քաղաքացիական հասարակության կողմից: ՄԱԿ-ի Զարգացման աջակցության ծրագրի հիմքում են նաև հինգ ծրագրային սկզբունքներ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, կանանց և տղամարդկանց հավասարություն, շրջակա միջավայրի կայունություն, արդյունքներին միտված կառավարում և կարողությունների զարգացում»,- ասել է  Հովիկ Աբրահամյանը՝ ավելացնելով, որ այս փաստաթուղթն իր մեջ ներառում է այն ոլորտները, որոնք նախանշված են ՀՀ 2014-2025 թվականների հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրում, որը ՀՀ կառավարությունն ընդունել է 2014 թվականին: Վարչապետի խոսքով՝ այն թվով երրորդն է նման ձևաչափով՝ 2005-2010 և 2010-2015 թվականների համար կազմված փաստաթղթերի շարքում, և, ինչպես իրեն են զեկուցել, նախորդ 2 հնգամյակային փաստաթղթերի ամփոփումը ցույց է տվել, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել հասարակական կյանքի մի շարք ոլորտներում: Կառավարության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ստորագրվող փաստաթուղթը նույնպես իր կարևոր ներդրումը կունենա Հայաստանի բնակչության բարեկեցության ապահովման գործում:
Իր հերթին, Բրեդլի Բուզետտոն նշել է, որ այս փաստաթութը կազմում է Հայաստանի և ՄԱԿ-ի միջև համագործակցության շրջանակը և արտացոլում  փոխգործակցության տեսլականը: «Տեղին է, որ ստորագրման այս արարողությունն անցկացվում է Կայուն զարգացման ազգային խորհրդի նիստից հետո, որի ժամանակ առաջընթաց արձանագրեցինք մեր նպատակների իրականացման ուղղությամբ: Այս ծրագիրը ՄԱԿ-ի օժանդակությունը պլանավորելու ռազմավարական գործիքն է: Փաստաթուղթը հանդիսանում է ՀՀ  կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի համատեղ աշխատանքի արգասիքը: Ծրագիրը ճանաչում է Հայաստանի արձանագրած առաջընթացը, արձանագրում նորարարական լուծումներ՝ ի պատասխան ՀՀ-ի առջև ծառացող մարտահրավերների»,- նշել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը:

Правительство РА и ООН подписали новую пятилетнюю программу сотрудничества
31 июля в  правительстве  РА  был   подписан  документ «Армения-ООН: программа  содействия развитию  на 2016-2020гг». Подписали документ  премьер-министр Овик Абрамян и постоянный координатор ООН в РА  БредлиБузетто.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ правительства РА, в ходе подписания Овик  Абрамян  отметил, что Армения  достигла значительного прогресса в деле реализации целей развития тысячелетия, в частности – обеспечения  всеобщего среднего образования, сокращения  детской  смертности, укрепления здоровья  матери, а  также в борьбе с малярией, СПИД/ВИЧ и др. болезнями.
По словам премьера, правительство Армении придает важность  повестку развития и цели программы  «После 2015», и готова выполнять ее  после  ее принятия в сентябре  этого года.
«Сегодня мы  отмечаем также начало нового этапа сотрудничества Армения-ООН. Рамочный  документ содействия развитию  на 2016-2020гг. является ориентиром в сотрудничестве  РА и ООН на ближайшие  пять лет. Ожидаемые 7 «результатов»  в  сотрудничестве  РА-ООН  установлены  правительством РА, представительской командой  ООН в РА и гражданским обществом. В основе  программы  развития ООН  лежат 5 программных принципов: защита прав  человека, равенство мужчин и женщин, защита  окружающей среды, управление  с целью достижения желаемых результатов и развитие  возможностей», - сказал Овик  Абрамян, добавив, что в документ  включены те сферы,  которые  отражены  в перспективном стратегическом плане  развития  РА  на   2014-2025гг., принятом  правительством в  2014г.
По словам премьера, это третий  документ такого формата.  Как  показали  результаты  2 пятилетних планов на 2005-2010 и 2010-2015гг., Армения  отметила значительный  прогресс в определенных областях общественной  жизни.
БредлиБугетто отметил, что документ определяет рамки сотрудничества РА и ООН. «Уместно, что подписание  документа  проводится после  заседания   Национального совета стабильного развития, на котором был  отмечен прогресс  в достижении наших целей.  Эта программа  - стратегический  инструмент для планирования  содействия  ООН. Это плод совместной  деятельности правительства РА, представительской команды  ООН в РА и гражданского  общества. Программа  признает отмеченный Арменией прогресс, новаторские  решения РА в ответ на возникшие  вызовы», - сказал БредлиБузетто.