Հայոց ցեղասպանության մասին շվեյցարացի միսիոների գիրքը դարձել է հուլիսի «Ամսվա գիրք»
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հուլիս ամսվա գիրք է ճանաչել շվեյցարացի միսիոներ Յակոբ Կյունցլերի «Արյան և արցունքների երկրում» գիրքը, որը սկզբնաղբյուրային նշանակություն ունեցող աշխատություն է, որտեղ նկարագրվում են Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Ուրֆայում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ թանգարանի կայքից, հեղինակը գրքում նկարագրվող դեպքերի անմիջական ականատեսն է, ինչն էլ ավելի արժեքավոր է դարձնում այս հուշագրությունը Հայոց ցեղասպանության իրականացման դրվագները ուսումնասիրողների համար:
1899թ. գալով Ուրֆա` Կյունցլերն աշխատանքի է անցնում «Գերմանական առաքելություն Արևելքում» կազմակերպության հիվանդանոցում` որպես շվեյցարացի բժիշկ Հերման Քրիստի օգնական: Առաջին աշխարհամարտի տարիներին նա միակն էր, ով ունակ էր բժշկական օգնություն ցույց տալ Ուրֆայի և շրջակա բնակավայրերի բնակչությանը:
Յակոբ Կյունցլերին և նրա կնոջը` Էլիզաբեթին, հաջողվում է պատերազմի տարիներին բազմաթիվ հայերի փրկել վերահաս մահվանից:
Գիրքը նախատեսված է պատմաբանների, արևալագետների, ինչպես նաև ընթերցողների լայն շրջանակի համար:
Յակոբ Կյունցլերը ծնվել է 1871թ. մարտի 8-ին Շվեյցարիայի Հունդվիլ գյուղում: Դառնալով հիվանդապահների բողոքական եղբայրության անդամ` նա աշխատանքի է անցնում Բազելի հիվանդանոցներից մեկում, որտեղ էլ ծանոթանում է բժիշկ Հերման Քրիստի հետ: Շուտով վերջինս Յոհաննես Լեփսիուսի ղեկավարած «Գերմանական առաքելություն Արևելքում» կազմակերպության կողմից գործուղվում է Ուրֆա: Նրա հրավերով 1899թ. Կյունցլերը ևս ժամանում է Ուրֆա` դառնալով Քրիստի օգնականը: Իր մեղմ բնավորության և աշխատասիրության շնորհիվ նրան հաջողվում է լավ կապեր հաստատել Ուրֆայի բազմազգ բնակչության հետ:
Կյունցլերի համար հատկապես լարված էին Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիները: Այդ ժամանակահատվածում եղել են պահեր, երբ նա միակն էր, ով կարող էր Ուրֆայում և շրջակայքում բժշկական օգնություն ցուցաբերել: 1914-1918թթ. Յակոբը և հատկապես նրա կին Էլիզաբեթը մեծ թվով հայերի են փրկել վերահաս մահից:
Պատերազմից հետո Կյունցլերն ընտանիքով մեկնում է Շվեյցարիա: Սակայն կարճ ժամանակ անց վերադառնում է Ուրֆա` շարունակելու կիսատ թողած գործը: Շուտով Կյունցլերն սկսում է համագործակցել «Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի» (ՄԱՆ) հետ: Երբ 1922թ. ՄԱՆ-ը որոշում է Թուրքիայից այլ երկրներ տեղափոխել հայ որբերին, Կյունցլերն ակտիվ մասնակցություն է ունենում այդ գործում` մինչև նույն թվականի սեպտեմբեր շուրջ 8000 հայ որբեր տեղափոխելով Սիրիա և Լիբանան:
Հաստատվելով Լիբանանի Ղազիր գյուղում` Կյունցլեր ամուսինները ստանձնում են ՄԱՆ-ի որբանոցի ղեկավարումը: Յակոբ Կյունցլերը մինչև իր մահը` 1949թ. հունվարի 15-ը, մնում է Լիբանանում` օգնելով հազարավոր կարիքավոր հայերի:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ յուրաքանչյուր ամիս հայտարարում է «Ամսվա գիրքը»: Գրքերը պատահական չեն ընտրվում. «Ամսվա գիրք» անվանակարգում ընտրվում են Հայոց ցեղասպանության թեմայով կարևոր հուշագրություններ, բացառիկ վկայություններ և մեծ հետաքրքրություն առաջացրած այլ հրատարակություններ: Այս նախագծի նպատակն է ընթերցող լայն հանրությանը ծանոթացնել հազվագյուտ և տակավին անհայտ գործերին՝ թեմայի վերաբերյալ իրազեկելու և խորքային գիտելիքներ հաղորդելու համար:

Книга швейцарского миссионера о Геноциде армян стала «Книгой месяца»
Музей-институт Геноциде  армян  геноцида назвал  «Книгой месяца» книгу  швейцарского миссионера Якоба Кюнцлера «В стране крови и слез», в которой  автор рассказывает о событиях в Урфе в годы  Первой мировой  войны.
Как передает Арменпресс, автор – непосредственный свидетель этих событий, что повышает важность этих мемуаров  в изучении истории Геноцида армян.
В  1899г. Кюнстлер начал работу  в больнице «Немецкой  миссии на Востоке». Он был единственным, кто мог оказать квалифицированную медпомощь населению.
Вместе со своей  женой  Элизабет он спас от смерти немало армян.
Книга  предназначена для историков, востоковедов, а также для широкого круга читателей.
Миссионер Якоб Кюнстлер родился в 1871г.
Став санитаром, он приступил к работе в одной из больниц Базеля, где познакомился с врачом Германом Кристом. Последний вскоре был командирован руководимой Иоганном Лепсиусом организацией «Немецкая восточная миссия» в город Урфу (Османская империя). По приглашению КристаКюнцлер в 1899г. также прибывает в Урфу, став его помощником. Благодаря своему мягкому характеру и трудолюбию, Кюнцлеру удаётся наладить хорошие отношения с многонациональным населением Урфы. Одновременно Кюнцлер не перестает писать письма германскому послу, настойчиво призывая его предпринять меры для спасения армян, и не устает прилагать усилия для сбора пожертвований для своих сирот.
Для Я. Кюнцлера особенно тяжелыми были годы Первой мировой войны. В тот период были времена, когда он был единственным человеком, способным оказать медицинскую помощь в Урфе и округе. В 1914-1918 гг. Якоб и его жена Элизабет спасли множество армян от верной смерти.
После войны Кюнцлер с семьей уезжает в Швейцарию. Но спустя короткое время возвращается в Урфу, чтобы продолжить оставленные дела. Вскоре он начинает сотрудничать с «Комитетом помощи Ближнему Востоку» (КПБВ).
В 1922 году Кюнцлер совместно с организацией AmericanNearEastRelief, преодолевая сопротивление турецких властей, организует переправку 8000 армян-сирот из Урфы в Сирию и Ливан. В октябре того же года семья Кюнцлеров поселяется в Газире, недалеко от Бейрута, и создает здесь сиротский дом, в котором живут армянские девочки. Здесь же их обучают ковроткачеству на основанной миссионером маленькой фабрике, чтобы в дальнейшем они могли заработать себе на жизнь.
Позднее Кюнцлер основывает в Бейруте больницу для армянских женщин, вызволенных из мусульманских гаремов, а в местечке Азуни - лечебницу для армян, страдавших пневмонией. В апреле 1924 года Кюнцлер привозит в Газир 150 слепых сирот-армян и открывает для них приют. Во время лечения армянского малыша миссионер поранил палец - начавшаяся вскоре гангрена привела к ампутации кисти.  Он умер 15 января 1949г.
К 100-летию Геноцида армян Музей-институт ежемесячно  проводит конкурс на лучшую книгу.  Участвуют книги, в которых содержатся важные документы, мемуары, уникальные свидетельства и др. цель акции – ознакомить читательскую общественность  с наиболее важными и неизвестными материалами по данной теме