ՌԴ ԱԻՆ-ը պատրաստ է օգնել Ուկրաինային Չեռնոբիլի տարածքում հրդեհը մարելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն իր օգնությունն է առաջարկել Ուկրաինային՝ Չեռնոբիլի ատոմակայանի մերձակա անտառում բռնկված  կրակը մարելու համար: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտնել են նշյալ գերատեսչությունից: Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության ղեկավարին ուղղվել է նամակ ՌԴ ԱԻ նախարարի կողմից: «Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը պատրաստ է անհրաժեշտ գործողություններով աջակցել հրդեհը հանգցնելու համար»,- նշվել է նամակում: Ռուսաստանի և Ուկրաինայի կառավարությունների միջև գործում է համագործակցության համաձայնագիր, ըստ որի՝ կողմերը պատրաստակամ են աջակցել արդյունաբերական վթարների, արհավիրքների, տարերային աղետների ժամանակ` օգնելով նաև հետևանքների վերացման հարցում:
ՌԴ ԱԻՆ-ի տվյալներով` նախօրեին Չեռնոբիլի ատոմակայանի անտառային տնտեսության տարածքում հրդեհվել է չոր խոտ ու եղեգ` մոտ 130 հեկտար մակերեսով: «Ռուսական տարածքների համար այդ հրդեհը որևէ վտանգ չի ներկայացնում: Ռադիացիոն իրավիճակը սահմանամերձ տարածքներում նորմալ է, շեղումներ չեն նկատվել»,- հաստատել են ՌԴ ԱԻՆ-ից:
Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների ծառայությունից հաղորդած վերջին տեղեկատվության համաձայն` չեզոքացվել են հրդեհների 6 կետերից 4-ը: Ճառագայթային ֆոնը 25 միկրոռենտգեն է՝ նորմ հանդիսացող 50-ից: Դեռևս հայտնի չեն հրդեհի առաջացման պատճառները, դիտարկվում է թե՚ անզգուշության, թե՚ դիտավորյալ հրդեհելու վարկածները:

МЧС РФ предложило Украине помощь в тушении пожара в зоне Чернобыля
МЧС России готово помочь Украине в тушении пожара в "Чернобыльской пуще". Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этвом сообщили журналистам во вторник в пресс-службе ведомства.
Письмо с предложением помощи руководителю государственной службы по чрезвычайным ситуациям направил глава МЧС РФ Владимир Пучков.
"МЧС России готово оказать необходимое содействие в тушении данного пожара", — приводит пресс-служба слова министра.
В министерстве напомнили, что правительством России и правительством Украины действует Соглашение о сотрудничестве в области предупреждения промышленных аварий — катастроф, стихийных бедствий и ликвидации их последствий от 1997 года.
По данным МЧС РФ, накануне на территории комплекса лесного хозяйства "Чернобыльская пуща" загорелись сухая трава и камыш на площади около 130 гектаров.
"Никакой угрозы для российских регионов этот пожар не представляет. Радиационная обстановка на приграничных территориях в норме, никаких отклонений не зафиксировано", — подтвердили в МЧС.
По последнему заявлению украинской "чрезвычайной" службы, локализованы четыре из шести очагов возгорания в чернобыльской зоне отчуждения. Радиационный фон в зоне отчуждения составляет около 25 микрорентген при норме в 50.
Как заявляли в украинской службе, причинами пожара может быть неосторожное обращение с огнем либо поджог, однако точную причину установит расследование.