ՀԷՑ-ի հաշվին նաիրիտցիներին աշխատավարձ չի տրվել ու չի տրվի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ՀԷՑ-ի հաշվին նաիրիտցիներին աշխատավարձ չի տրվել ու չի տրվի: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` նախարարությունից հայտնեցին, որ մամուլում շրջանառվող այն տեղեկատվությունը,  թե «կառավարությունը ՀԷՑ-ին խնդրել է պարտք տալ «Նաիրիտին»՝ վերջինիս աշխատակիցների աշխատավարձի մի մասը փակելու համար» մեղմ ասած իրականությանը չի համապատասխանում:
«Ինչ վերաբերվում է ՀԷՑ-ի նկատմամբ կուտակած պարտքին, ապա իսկապես  «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն ՀԷՑ-ից ստացած էլէներգիայի դիմաց 2010 թվականից կուտակել է 1,1 մլրդ դրամ պարտք, որը ստանալու նպատակով, 2015 թվականի ապրիլին ՀԷՑ-ը դիմել է դատարան և գործն այժմ գտնվում է վարույթում»,-հայտնեցին Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունից:

The workers of “Nairit Plant” CJSC were not paid salary at the expense of “Electric Network of Armenia”
The workers of “Nairit Plant” CJSC were not paid salary at the expense of “Electric Network
of Armenia”
YEREVAN, 16 JUNE, ARMENPRESS: The Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia informs that at the expense of “Electric Network of Armenia” the workers of “Nairit Plant” CJSC were not paid and will not be paid salary. In reply to Armenpress’s question, the ministry informed that the information being circulated on the media that “the government has asked the “Electric Network of Armenia” to lend money to “Nairit Plant”CJSC to pay its workers’ salary is not true”.
The Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia stated, “As for the debt to “Electric Network of Armenia”, “Nairit Plant” CJSC has gone into debt of 1.1 milliard AMD to “Electric Network of Armenia” in return for electricity they received since 2010. To get the debt back the “Electric Network of Armenia” appealed to the court against “Nairit Plant” CJSC in April, 2015 and the case is now in the phase of proceedings”.