ՀԷՑ-ի հաշվին նաիրիտցիներին աշխատավարձ չի տրվել ու չի տրվի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ՀԷՑ-ի հաշվին նաիրիտցիներին աշխատավարձ չի տրվել ու չի տրվի: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան` նախարարությունից հայտնեցին, որ մամուլում շրջանառվող այն տեղեկատվությունը,  թե «կառավարությունը ՀԷՑ-ին խնդրել է պարտք տալ «Նաիրիտին»՝ վերջինիս աշխատակիցների աշխատավարձի մի մասը փակելու համար» մեղմ ասած իրականությանը չի համապատասխանում:
«Ինչ վերաբերվում է ՀԷՑ-ի նկատմամբ կուտակած պարտքին, ապա իսկապես  «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ն ՀԷՑ-ից ստացած էլէներգիայի դիմաց 2010 թվականից կուտակել է 1,1 մլրդ դրամ պարտք, որը ստանալու նպատակով, 2015 թվականի ապրիլին ՀԷՑ-ը դիմել է դատարան և գործն այժմ գտնվում է վարույթում»,-հայտնեցին Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունից:

Наиритцам не платили зарплату за счет ЭСА и не будут
Министерство энергетики и природных ресурсов РА сообщает, что наиритцам не платили зарплату  за счет ЭСА  и не будут. В ответ на вопрос Арменпресс из Минэнерго ответили, что   распространяемые в СМИ слухи о том, что  «правительство попросило ЭСА  кредит  «Наириту» - для выплаты им части  долгов по зарплате», мягко говоря, не соответствует действительности.
Что касается скопившихся долгов относительно ЭСА, то действительно – ЗАО «Завод Наирит» в счет полученной от ЭСА энергии с 2010г. накопило  долг в 1.1 млрд  драмов,  для  получения  которого  в  апреле 2015 года  ЭСА обратились в суд,  и дело теперь находится в процессе», - сообщили  в Министерстве энергетики и природных ресурсов РА.