Էդուարդ Շարմազանովը ճապոնացի խորհրդարանականներին կոչ է արել համատեղ պայքարել մարդկությանն ուղղված հանցագործությունների դեմ
Էդուարդ Շարմազանովը ճապոնացի խորհրդարանականներին կոչ է արել
համատեղ պայքարել մարդկությանն ուղղված հանցագործությունների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի պատիվ աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակության, որի կազմում են Հայաստան-Ճապոնիա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը եւ խմբի անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը, մայիսի 22-ին Ճապոնիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի փոխխոսնակ Տացուո Կավաբատայի նստավայրում փոխխոսնակի անունից տրվել է ճաշ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանն ուղեկցել է Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հրանտ Պողոսյանը: Ճաշին ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով.
«Մեծարգո պարոն փոխնախագահ,
Հարգարժան տիկնայք եւ պարոնայք,
Մեզ համար մեծ պատիվ է գտնվել Ճապոնիայում: Թույլ տվեք իմ եւ հայկական պատվիրակության անունից երախտագիտություն հայտնել փոխնախագահ Տացուո Կավաբատային ջերմ հյուրընկալության համար: Վստահությամբ կարող եմ նշել, որ մեր այցը նոր խթան կհանդիսանա երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական հարաբերությունների առավել զարգացման, փոխգործակցության խորացման եւ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման հարցում: Այստեղ, անշուշտ, իրենց ուրույն դերն ու նշանակությունն ունեն երկու երկրների խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամության խմբերը: Հուսով եմ, որ Ճապոնիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խումբը մոտ ապագայում փոխադարձ այց կկատարի Հայաստան:
Անշուշտ, երկկողմ ձեւաչափով, ինչպես նաեւ միջազգային հարթակներում հայ-ճապոնական համագործակցության հետագա զարգացման եւ ամրապնդման համար մեծ խթան հանդիսացավ 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Ճապոնիա:
Գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ միջազգային կազմակերպություններում եւ տարբեր համաժողովներում ավելի են ընդլայնվում երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը եւ փոխադարձ աջակցությունը:
Ճապոնիան առաջին երկրներից մեկն էր, որի հետ մենք անկախության հռչակումից հետո դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք: Հայաստանի անկախության տարիներին Ճապոնիայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվել է զգալի տեխնիկական եւ այլ աջակցություն` ուղղված մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Հայ ժողովուրդը երախտապարտ է Ճապոնիային նաեւ այն աջակցության համար, որը ցուցաբերվեց 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի հետեւանքները հաղթահարելու համար:
Հայ-ճապոնական հարաբերությունները չեն սահմանափակվում վերջին երկու տասնամյակների ժամանակահատվածով: Դեռեւս Մետաքսի ճանապարհի ժամանակներում հայ վարպետների արտադրանքն ու ապրանքները հայտնի էին ճապոնական շուկաներում: Արդեն 17-18-րդ դարերում հայկական նավերը Իրանից եւ Հնդկաստանից հասնում էին Ասիայի արեւելյան նավահանգիստներ: Հայտնի է, որ 19-րդ դարի կեսերին Կալկաթայից սերող Աբգարի հայ ընտանիքին պատկանող առեւտրային նավատորմի նավերը պարբերաբար երթեր էին իրականացնում Կալկաթայի եւ ճապոնական մի շարք նավահանգիստների միջեւ: 19-20-րդ դարերի սահմանագծում Ճապոնիայի տարբեր քաղաքներում Աբգար, Փափազյան, Աղաբեկյան տոհմերի հայ արդյունաբերողները հիմնել են իրենց ընկերությունները: Տիկին Դիանա Աբգարը` Աղաբեկյան տոհմի ամենահայտնի ներկայացուցիչներից մեկը, 1918թ. Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո դարձավ Ճապոնիայում Հայաստանի առաջին պատվավոր հյուպատոսը:
Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում անշուշտ իր առանցքային դերն ու նշանակությունն ունի նաեւ մշակութային համագործակցության ընդլայնումը: Վերջին տարիներին Հայաստանում եւ Ճապոնիայում պարբերաբար կազմակերպվոււմ են մշակութային միջոցառումներ` հայ եւ ճապոնացի արվեստագետների մասնակցությամբ: Ավելին` Մոսկվայում Ճապոնիայի դեսպանության կողմից արդեն 5 անգամ Հայաստանում կազմակերպվել է ճապոնական ֆիլմերի փառատոն:
Կցանկանայինք մեր գոհունակությունը հայտնել առ այն, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում այս տարվա ապրիլի 25-27-ը Տոկիոյում անցկացվեց «Հայկական կինոյի գիշերներ» միջոցառումը: Ամեն երեկո լի դահլիճով ճապոնացի հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ ծանոթանալու Ցեղասպանությանը նվիրված հայ կինոռեժիսորների հայտնի ֆիլմերին: Այս օրերին մայիսի 19-24-ը, Տոկիոյում անցկացվում է «Հայկական մշակութային շաբաթ» միջոցառումը, իսկ մինչեւ տարեվերջ Ճապոնիայում տեղի կունենան համերգներ` հայ մենակատարների եւ համույթների մասնակցությամբ:
Իսկ օրեր առաջ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ եւ Հիրոսիմայի ու Նագասակիի ռմբակոծման 70-րդ տարելիցների կապակցությամբ Ազգային ժողովի այգում տեղի ունեցավ ճապոնական բալենիների` սակուրաների տնկման արարողություն: Վստահ եմ, որ Ճապոնիայի խորհրդանիշը` սակուրան, մշտապես կհիշեցնի երկու ժողովուրդների ամուր բարեկամության մասին: Մենք` հայ եւ ճապոնացի խորհրդարանականներս, պետք է համատեղ պայքարենք` կանխարգելելու մարդկության դեմ հետագա հանցագործությունները:
Կրկին շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն փոխնախագահ, հայկական պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար եւ լիահույս եմ, որ այն նոր լիցք կհաղորդի եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը, եւ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդմանը:

Eduard Sharmazanov urged Japanese parliamentarians to join Armenian parliamentarians in the fight against crimes against humanity
Eduard Sharmazanov urged Japanese parliamentarians to join Armenian parliamentarians in
the fight against crimes against humanity
YEREVAN, 23 MAY, ARMENPRESS. In honor of the delegation led by Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov, who is on a working visit to Japan, which includes head of the Armenia-Japan Parliamentary Friendship Group Samvel Farmanyan and member Alexander Arzumanyan, a lunch was served on behalf of the Deputy Speaker of the House of Representatives of the Parliament of Japan Tatsuo Kawabata at the residence of the Deputy Speaker. As the Department of Public Relations and Mass Media of the National Assembly of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the delegation of the National Assembly of the Republic of Armenia was accompanied by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Japan Hrant Poghosyan. The Deputy Speaker of the National Assembly delivered a speech during the lunch.
It is a great honor for us to be in Japan. Allow me to express gratitude to the Deputy Speaker Tatsuo Kawabata for the cordial reception on behalf of the Armenian delegation. I am certain that our visit will give new impetus to further development of the political and economic relations between the two countries, the deepening of partnership and the strengthening of inter-parliamentary relations.
Of course, the official visit of President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan to Japan in 2012 served as a great impetus for further development and strengthening of the Armenian-Japanese cooperation in the bilateral format and at the international level.
Japan was one of the first countries with which Armenia established diplomatic relations following Armenia’s independence. Japan provided great technical and other forms of assistance for the social and economic development of Armenia during the years of independence. The Armenian people are also grateful to Japan for the support that it provided to Armenia to overcome the consequences of the 1988 devastating earthquake.
Indeed, the expansion of cultural cooperation also has a pivotal role and significance in the development of the bilateral relations. Over the past years, Armenian and Japanese artists have been participating in cultural events organized in Japan and Armenia. Moreover, the Japanese Embassy in Moscow has already hosted five Japanese film festivals in Armenia.
We would also like to express our satisfaction with the fact that Tokyo hosted the “Nights of Armenian Cinema” event (25-27 April) within the framework of the Centennial of the Armenian Genocide. These days (19-24 May) Tokyo is hosting the “Armenian Culture Week” event, and Armenian performers and ensembles will be giving concerts in Japan until the end of the year.
Recently, Japanese cherry trees (sakuras) were planted in the park of the National Assembly on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide and the 70th anniversary of the bombings of Hiroshima and Nagasaki. I am certain that the sakura, which is the symbol of Japan, will always remind about the strong friendship between the two nations. We Armenian and Japanese parliamentarians must fight together to prevent future crimes against humanity.
Once again, I thank you, Mr. Deputy Speaker for hosting the Armenian delegation and fully hope this will bring a new sweep to the development of inter-parliamentary relations and the strengthening of the mutually beneficial cooperation.