Վրաստանի ԱԳ նախարարը նախադրյալներ չի տեսնում Լավրովի հետ հանդիպելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ԱԳ նախարար Թամարա Բերուչաշվիլին հայտարարել Է, որ առայժմ հնարավորություններ չի տեսնում Ռուսաստանի իր պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպում անցկացնելու համար, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի առաջիկա հոբելյանական նստաշրջանի շրջանակներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
«Մենք հանդիպման հնարավորությունը չենք քննարկում: Որովհետեւ մենք ունենք ներկայիս ձեւաչափը, այն անբավարար Է, բայց երկխոսություն, այնուամենայնիվ, ընթանում Է: Ինչ կպատահի եւ ինչ տեղի կունենա հետագայում, կախված Է շատ հանգամանքներից: Ես չեմ կարող կանխատեսել՝ ինչ կպատահի առաջիկա ամիսներին: Դա կախված Է շատ հանգամանքներից: Բայց, անկեղծ ասած, չեմ հավատում հանդիպմանը միայն հանուն ձեռքսեղմումների: Երբեմն ձեռքսեղմումները շատ կարեւոր են եւ խորհրդանշական, բայց պետք Է լինի նաեւ որոշակի հիմք»,-հայտարարել Է Վրաստանի արտգործնախարարը, պատասխանելով այն հարցին, թե նա չի բացառում արդյոք Լավրովի հետ հանդիպումը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի՝ սեպտեմբերին կայանալիք հոբելյանական նստաշրջանի շրջանակներում: Բերուչաշվիլին այս պահին գտնվում Է Ռիգայում, որտեղ մայիսի 21-22-ին անցկացվում Է «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը:
«Մենք ունենք հատուկ ձեւաչափ՝ ժնեւյան քննարկումները, որտեղ Ռուսաստանի հետ բանակցություններ ենք վարում ԵԱՀԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Այդ կոնսուլտացիաներում մենք Ռուսաստանի հետ քննարկում ենք անվտանգության հարցեր, հումանիտար հարցեր: Մենք ունենք այդ ձեւաչափը: Հանդիպում՝ միայն հանդիպման համար… չգիտեմ: Մենք պետք Է առավելագույնս օգտագործենք առկա ձեւաչափը»,- հավելել Է Վրաստանի ԱԳ նախարարը:

Глава МИД Грузии не видит предпосылок для встречи с Сергеем Лавровым
Глава МИД Грузии Тамара Беручашвили заявила, что пока не видит возможности проведения встречи с российским коллегой Сергеем Лавровым, в том числе на полях предстоящей юбилейной сессии генассамблеи ООН, сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online.
"Мы не рассматриваем это (возможность встречи). Потому что у нас есть нынешний формат, он неудовлетворителен, но диалог тем не менее ведется. Что случится и что произойдет далее, зависит от многих обстоятельств. Я не могу предсказать, что случится в ближайшие месяцы. Это зависит от многих обстоятельств. Но честно говоря, не верю во встречи только ради рукопожатий. Иногда рукопожатия очень важны и символичны, но должна быть и определенная основа", - заявила глава МИД Грузии, отвечая на вопрос, не исключает ли она встречи с Лавровым на полях сессии генассамблеи ООН в сентябре. Беручашвили находится в данный момент в Риге, где 21-22 мая проходит саммит "Восточного партнерства".
"У нас есть специальный формат — женевские дискуссии, где мы ведем переговоры с Россией с участием спецпредставителей ОБСЕ. На этих консультациях мы обсуждаем с Россией вопросы безопасности, гуманитарные вопросы. У нас есть этот формат. Встреча только ради встречи… я не знаю. Мы должны максимально использовать имеющийся формат", — сказала глава МИД Грузии.