Ռիգայում մեկնարկել է «Արևելյան գործըկերության» գագաթնաժողովի պաշտոնական նիստը. ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում մեկնարկել է ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի պաշտոնական նիստը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Ռիգա է մեկնել նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը մեկնարկել էր մայիսի 21-ի երեկոյան աշխատանքային ընթրիքով: Ընթրիքից առաջ գագաթնաժողովի մասնակից երկրների նախագահներին ու կառավարությունների ղեկավարներին դիմավորել և ողջունել էր Լատվիայի նախագահ Անդրիս Բերզինշը:
Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայության տեղեկատվության համաձայն՝ գագաթնաժողովի աշխատանքին մասնակցում են ԵՄ-ի 28 երկրների ղեկավարները եւ գործընկերության ծրագրի մասնակից վեց պետությունների ներկայացուցիչները: Միջոցառումը նախագահում է է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը, ԵՄ-ի ինստիտուտներից կլինեն նաեւ, մասնավորապես, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին, հարեւանության եւ ընդլայնման քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը եւ առեւտրի հարցերով եվրահանձնակատար Սեսիլիա Մալսթրյոմը:
Գործընկեր վեց երկրների թվում Հայաստանը ներկայացնում է նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Վրաստանը՝ վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, Ուկրաինան՝ նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, Մոլդովան՝ հանրապետության ղեկավար Նիկոլայ Տիմոֆտին: Բելառուսը կներկայացնի հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Մակեյը, Ադրբեջանը՝ նախագահական վարչակազմի ներկայացուցիչ Նովրուզ Մամեդովը եւ ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը: Փորձագիտական շրջանակները նշում են, որ գագաթնոժողովում, հնարավոր է, ազդարարվի ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների մեկնարկի մասին:

В Риге стартовал саммит «Восточного партнерства»: Прямой эфир
В Риге стартовало заседание саммита «Восточного партнерства». Как передает «Арменпресс», с целью принять в нем участие в Ригу вылетел президент Армении Серж Саргсян.
Саммит «Восточного партнерства» начался вечером 21-го июня с рабочего ужина. Президентов и глав делегаций приветствовал президент Латвии Андрис Берзиньш.
По сведениям пресс-службы саммита, в работе саммита принимают участие 28 стран ЕС и представители 6 стран-партнеров. Председательствует руководитель СЕ Дональд Туск; участвуют руководитель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, руководитель дипкорпуса ЕС Федерика Могерини, еврокомиссар по вопросам соседства и политики расширения Иоханнес Ханс и еврокомиссар по вопросам торговли Сесилия Мальстрем.
6 стран-партнеров представляют президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, президент Украины Петр Порошенко, руководитель Молдовы Николай Тимофти. Беларусь представляет министр ИД Владимир Макей, Азербайджан – представитель администрации президента Новруз Мамедов и министр ИД Эльмар Мамедьяров. Эксперты сообщают, что на саммите, возможно, прозвучит о начале переговоров между Арменией и ЕС.