Սփյուռքի նախարարությունը պատրաստ է կազմակերպել հալեպահայ երեխաների հայաստանյան հանգիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը պատրաստ է կազմակերպել հալեպահայ երեխաների ամառային հանգիստը Երևանում: Նախարարության ունեցած տվյալներով՝ մայիսի 12-ին Սիրիայում ավարտվել են դպրոցական դասերն ու քննությունները: Սպասվում է, որ կլինեն դպրոցահասակ երեխաներ, ծնողներ, որոնք կցանկանան ամռան իրենց հանգիստը կազմակերպել Հայաստանում կամ վերջնականապես վերադառնալ հայրենիք: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ցավոք, վերջին շրջանում առավել վտանգված է քրիստոնյաների, մասնավորապես՝ հայկական համայնքի վիճակը Հալեպում: Տագնապալի լուրեր են ստացվել, որ օրերս Հալեպը շրջափակված էր, չկար լույս, ջուր, սնունդը ծայրահեղ անբավարար էր: Հալեպահայության գերակշիռ մասի մոտ տիրապետող էր հուսալքման և խուճապային տրամադրությունը: Սիրիահայերին մշտական օգնություն են կազմակերպում ՀՀ դեսպանատունը՝ դեսպան Արշակ Փոլադյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև Հալեպում ՀՀ հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանը, համայնքային կառույցի ղեկավարները: Մեր ունեցած տվյալներով` սիրիահայության, մասնավորապես հալեպահայության մոտ տիրում են տարբեր տրամադրություններ. որոշները մտածում են տեղափոխվել Հայաստան, մյուսները` Սիրիայում ապահով այլ վայրեր կամ մնալ տեղում»,-ասված է պատասխանի մեջ:
Սփյուռքի նախարարությունից նաև տեղեկացրել են, որ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ գործում է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ բոլոր պետական մարմիններից: Հանձնաժողովը պարբերաբար գումարում է նիստեր, հստակեցնում սիրիահայերին առնչվող հրատապ խնդիրները, նախանշում դրանց լուծման ուղիները: «Օրերս գումարվեց գերատեսչության հանձնաժողովի նիստ, որում խնդիր դրվեց ճշգրտելու յուրաքանչյուր գերատեսչության հնարավորությունների շրջանակները, որոնք կարող են արդյունավետ լինել Հայաստան ժամանող սիրիահայերին օգնելու համար: Մեր հայրենակիցներին օգնելու նպատակով մեծ աշխատանք են տանում համահայկական և հոգևոր կառույցները, ավանդական կուսակցությունները, բարեգործական միությունները և այլ կազմակերպություններ, որոնք միավորվել են «Շտապօգնության և վերականգնման» համայնքային կառույցների մեջ: Կարևոր է հատկապես սփյուռքի համայնքներին աջակցությունը»,-նշել են նախարարությունից:
Սփյուռքի նախարարությունն ամենօրյա կապի մեջ է Սիրիայում գործող հայկական դիվանագիտական կառույցների, «Շտապօգնության և վերականգնման» մարմնի ղեկավարների, ՀՀ-ում գործող սիրիահայերի խնդիրները համակարգող հասարակական կազմակերպությունների հետ: «Մեր գործընկերներն են նաև ՄԱԿ-ի փախստականների գրասենյակը, Կարմիր խաչը, ՀՕՖ-ը, ՀԲԸՄ-ն և համահայկական այլ կառույցներ: Սիրիահայ մեր հայրենակիցներից նրանք, ովքեր կժամանեն Հայաստան, կստանան նույն կարգի օգնություն, ինչ նախորդները: Մասնավորապես՝ Հայաստան ժամանած երեխաները հնարավորություն կունենան հանգստանալու ՀՀ կառավարության ֆինանսական միջոցներով կազմակերպված ճամբարներում: Երեխաների հանգիստը կազմակերպելու պատրաստակամություն են հայտնել նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Հայ Կաթողիկե եկեղեցին, Հայ Ավետարանական եկեղեցին և այլ կառույցներ»,-նշում են նախարարությունից:
Ինչ վերաբերում է Հալեպից հայերի տարհանմանը, ապա նախարարությունից հայտնել են, որ նման առաջարկ չեն ստացել Սիրիայից, մասնավորապես Հալեպից: «Մեր հարցումներին, թե այս պահին ինչ է անհրաժեշտ համայնքին, «Շտապօգնության և վերականգման մարմնի» ղեկավարությունը ժամանակ է խնդրել՝ հարցը քննարկելու և իրենց առաջարկներն ու պահանջները ներկայացնելու համար: Անկասկած է, որ նրանց առաջարկներին և ցանկություններին մենք պատրաստ ենք արագորեն ընթացք և լուծումներ տալ: Նկատի ունենալով Սիրիայում ներքաղաքական վիճակի բարդությունը՝ մեր յուրաքանչյուր քայլը կատարելիս, քննարկում, համաձայնեցնում ենք համայնքի հետ՝ նրանց անվտանգությունից ելնելով»,-հավաստիրացրել են սփյուռքի նախարարությունից:
Սիրիայում պատերազմի հետևանքով մահացել է 100-ից ավելի սիրիահայ: Այնտեղ գտնվող հայ համայնքը, ներկայում, 20-30 հազար է գնահատվում, մինչ պատերազմը Սիրիայում բնակվում էր ավելի քան 100 հազար հայ, նրանց մեծ մասը կենտրոնացած էր Հալեպում` շուրջ 70 հազար:

Министерство диаспоры готово организовать отдых детей из Алеппо в Армении
Министерство диаспоры Армении готово организовать летний отдых детей из Алеппо в Ереване. По данным министерства, 12-го мая у детей в Алеппо закончились учебный год и экзамены. Есть прогноз, что некоторые родители хотели бы провести лето в Армении, или даже переехать сюда, об этом на запрос «Арменпресс» ответили в Министерстве диаспоры Армении.
«К сожалению, в последнее время христиане, в частности, армяне, подвергаются в Алеппо все большей опасности. Есть сведения о блокаде Алеппо, о нехватке воды, электричества, еды. Сирийским армянам постоянно помогает посольство Армении во главе с послом Аршаком Поладяном, а также консул в Алеппо Тигран Геворгян. По нашим сведениям, среди срмян Алеппо есть разные настроения, часть из них хочет перебраться в Армению, другие – в более безопасные места в Сирии»,- сказано в ответе.
Министерство диаспоры также сообщает, что по решению премьер-министра Армении дейтвует межведомственная комиссия, которая занимается вопросами сирийских армян. «На днях на заседании комиссии прояснили те рамки, в которых есть возможность помочь сирийским армянам, которые едут в Армению. Для помощи им работают всеармянские и духовные структуры, традиционные партии и прочие организации, объединенные в структуру, называемую «Скорая помощь и восстановление». Особенно важна помощь Министерства диаспоры»,- сообщили из Министерства.
Министерство диаспоры находится в режиме постоянной связи с дипструктурами, работающими в Сирии, с руководством структуры, называемой «Скорая помощь и восстановление», с общественными организациями. «Мы сотрудничаем также с офисом по беженцам ООН, Красным Крестом, всеармянскими фондами и организациями. Те сирийские армяне, которые захотят приехать в Армению, получат такую же помощь, что и те, кто приехал раньше. Дети смогут отдохнуть в лагерях, организованных на деньги, выделенные правительством Армении. Для организации отдыха детей свою готовность помочь выразили церкви разных христианских конфессий Армении и другие структуры»,- пишет министерство.
Что касается эвакуации сирийских армян, то министерство сообщает, что они не получали такого заявления из Сирии и из Алеппо – в частности. «Руководство структуры, называемой «Скорая помощь и восстановление», попросило время, чтобы сообщить, в чем они сейчас нуждаются. Учитывая тонкости внутриполитической ситуации, мы всегда согласуем наши действия с местной общиной»,- пишет Министерство диаспоры.
Вследствие военных действий в Сирии погбли более 100 армян. До войны армянская община в Сирии насчитывала более 100.000 человек, сейчас их число оценивается порядка 20-30.000. Большинство армян проживало в Алеппо.