Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ սենատորների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետական մեծամասնության ղեկավար Միտչ Մըքոնելի և դեմոկրատական փոքրամասնության ղեկավար Հարրի Ռիդի հետ: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև Սենատի հանրապետական և դեմոկրատ մի շարք այլ անդամներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական փոխգործակցությանն ու երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանը և խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել՝ այդ հարաբերություններում ԱՄՆ Կոնգրեսի ուրույն դերակատարությանը:
Հանրապետության Նախագահի խոսքով, նաև սենատորներ Միտչ Մըքոնելի և Հարրի Ռիդի ակտիվ ջանքերի շնորհիվ այդ հարաբերություններն այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա: Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել զրուցակիցներին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում առանձնահատուկ վերաբերմունք և հոգածություն ցուցաբերելու համար:
Հանդիպմանը մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի Հանրապետության անկախության ճանաչումից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ընդգրկել են համագործակցության լայն շրջանակ: Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ամուր գործընկերային հարաբերություններ ունեն թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթություններում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներին, ժողովրդավարության և քաղաքացիական հասարակության կայացմանը տարիներ շարունակ ցուցաբերվող ԱՄՆ աջակցությունը՝ միտված ՀՀ պետականության ամրապնդմանը:
Նախագահը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ դերակատարումը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության պահպանման գործում, այդ թվում ԱՄՆ-ի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, ակտիվ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, դրա շրջանակներում Հայաստանում և աշխարհի բազմաթիվ երկրներում անցկացվող հիշատակի և ոգեկոչման միջոցառումներին, այդ թվում՝ ՀՀ Նախագահի այցի շրջանակներում Վաշինգտոնի ազգային տաճարում կայանալիք Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջկրոնական աղոթքին:
ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ սենատորները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրների և մարտահրավերների, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ: Ներկա բոլոր սենատորներն իրենց խոսքում կարևորել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի շրջափակման պայմաններում երկրին անհրաժեշտ տրանսպորտային և էներգետիկ այլընտրանքային հնարավորությունների ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:

Президент Армении в Вашингтоне встретился с сенаторами США
Находящийся в США с рабочим визитом президент Армении Серж Саргсян встретился с руководителем Республиканской партии в Сенате США Митчем Макконели и руководителем Демократической партии в Сенате США Гарри Ридом. На встрече присутствовал также ряд других сенаторов США.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, собеседники обсудили армяно-американское межпарламентское сотрудничество и широкий круг вопросов по углублению и развитию двусторонних дружественных отношений, коснувшись в том числе особой роли Конгресса США в этих отношениях.
По словам Саргсяна, благодаря в том числе и усилиям сенаторов Макконели и Рида эти отношения сегодня находятся на самом высоком уровне. Президент выразил благодарность собеседникам за особое отношение в имеющих жизненно важное значение для Армении и армянского народа вопросах в течение многих лет.
Стороны согласились в том, что с независимости Армении армяно-американские отношения включали в себя широкий круг сотрудничества. Между Арменией и США действуют крепкие партнерские отношения как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
Серж Саргсян высоко оценил направленное на укрепление государственности Армении многолетнее содействие США в сферах экономического развития, реформ в разных отраслях, демократии и становления гражданского общества.
Президент Армении высоко оценил роль США в сохранении региональной безопасности и обеспечении стабильности, в том числе и активное вовлечение Соединенных Штатов в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
На встрече было затронуто также 100-летие Геноцида армян. В рамках этой темы были затронуты проходящие в Армении и других странах мира мемориальные мероприятия, в том числе предстоящая в Национальном соборе Вашингтона межрелигиозная молитва, посвященная Геноциду армян.
Собеседники обменялись мнениями вокруг проблем и вызовов Южного Кавказа, переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Все присутствующие сенаторы в своих речах отметили важность признания и осуждения Геноцида армян.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся необходимых находящейся в условиях блокады Армении создания альтернативных транспортных и энергетических возможностей.