Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ սենատորների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետական մեծամասնության ղեկավար Միտչ Մըքոնելի և դեմոկրատական փոքրամասնության ղեկավար Հարրի Ռիդի հետ: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև Սենատի հանրապետական և դեմոկրատ մի շարք այլ անդամներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական փոխգործակցությանն ու երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանը և խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել՝ այդ հարաբերություններում ԱՄՆ Կոնգրեսի ուրույն դերակատարությանը:
Հանրապետության Նախագահի խոսքով, նաև սենատորներ Միտչ Մըքոնելի և Հարրի Ռիդի ակտիվ ջանքերի շնորհիվ այդ հարաբերություններն այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա: Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել զրուցակիցներին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում առանձնահատուկ վերաբերմունք և հոգածություն ցուցաբերելու համար:
Հանդիպմանը մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի Հանրապետության անկախության ճանաչումից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ընդգրկել են համագործակցության լայն շրջանակ: Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ամուր գործընկերային հարաբերություններ ունեն թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթություններում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներին, ժողովրդավարության և քաղաքացիական հասարակության կայացմանը տարիներ շարունակ ցուցաբերվող ԱՄՆ աջակցությունը՝ միտված ՀՀ պետականության ամրապնդմանը:
Նախագահը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ դերակատարումը տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության պահպանման գործում, այդ թվում ԱՄՆ-ի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, ակտիվ ներգրավվածությունը ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, դրա շրջանակներում Հայաստանում և աշխարհի բազմաթիվ երկրներում անցկացվող հիշատակի և ոգեկոչման միջոցառումներին, այդ թվում՝ ՀՀ Նախագահի այցի շրջանակներում Վաշինգտոնի ազգային տաճարում կայանալիք Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջկրոնական աղոթքին:
ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ սենատորները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խնդիրների և մարտահրավերների, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ: Ներկա բոլոր սենատորներն իրենց խոսքում կարևորել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի շրջափակման պայմաններում երկրին անհրաժեշտ տրանսպորտային և էներգետիկ այլընտրանքային հնարավորությունների ստեղծմանը վերաբերող հարցեր:

President Serzh Sargsyan meets with U.S. Senators in Washington DC
YEREVAN, 6 MAY, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan, who is on a working visit to the United States of America, had a meeting with Republican Majority Leader of the Senate Mitch McConnell and Democratic Minority Leader of the Senate Harry Reid. Several other Democratic and Republican senators were also attending the meeting.
As the Public Relations and Mass Media Department of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the interlocutors discussed a broad range of issues related to inter-parliamentary friendship between Armenia and the U.S. and further development and deepening of the friendly bilateral relations. The sides also touched upon the special role that the U.S. Congress plays in those relations.
According to the President of the Republic of Armenia, it is also due to the active efforts of Senators Mitch McConnell and Harry Reid that those relations are currently at the highest level. Serzh Sargsyan expressed gratitude to the interlocutors for their special care and attention to issues of vital importance for the Armenian people.
The participants of the meeting shared the view that the Armenia-U.S. relations have encompassed a broad framework of cooperation since the independence of the Republic of Armenia. Armenia and the U.S. have strong bilateral and multilateral partnerships.
President Serzh Sargsyan praised the ongoing support that the U.S. government has been providing for years for Armenia’s economic development, the reforms in different spheres, as well as the functioning of democracy and civil society for the reinforcement of Armenian statehood.
The President also praised the role of the U.S. in maintaining regional security and stability, including the active involvement of the U.S. as a co-chairing country of the OSCE Minsk Group in the Nagorno-Karabakh peace process.
During the meeting, the sides touched upon the Centennial of the Armenian Genocide, the remembrance and commemorative events taking place in Armenia and in several countries around the world, including the inter-religious prayer that will be devoted to the Armenian Genocide and will be held at the Washington National Cathedral during the visit of the President of the Republic of Armenia.
The President of the Republic of Armenia and the U.S. Senators exchanged views on the issues and challenges facing the South Caucasus and the process of negotiations over the regulation of the Karabakh issue. The attending senators attached importance to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
The interlocutors also discussed issues related to the creation of alternative opportunities for energy and transport that Armenia needs in a time of blockade.