Արա Պապյանը պահանջատիրության հարցով զբաղվող մարմնի ստեղծման անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայից մեր պահանջատիրության իրավական փաթեթի պատշաճ մշակման համար քաղաքագետը Հայաստանում համապատասխան մարմնի ստեղծման անհրժեշտություն է տեսնում: Մարմինը պետք է իրավունք ունենա արտասահմանից հրավիրելու միջազգային իրավունքի փորձառու մասնագետների: Լրագրողների հետ մայիսի 1-ին կայացած հանդիպմանն այսպիսի տեսակետ հայտնեց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Արա Պապյանը: «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անիմաստ է առանց մեր պահանջատիրության իրավական հստակ ձևակերպման, քանի որ մենք դրանից ոչինչ չենք շահում: Սակայն, եթե մենք իրավական հստակ ձևակերպված պահանջներ առաջադրենք Թուրքիային, ապա կարող ենք այդ հարցում աջակցություն ստանալ որոշ երկրներից, որոնք շահագրգռված են Թուրքիային զսպելու և տարածքային առումով ավելի սահմանափակ տեսնելու մեջ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշեց նա:
Նա նկատեց, որ Սիսի պատմական կաթողիկոսարանը վերադարձնելու պահանջով Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի հայցը Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան կատարվել է ճիշտ ժամանակին: «Տարիներ առաջ Բեյրութում Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի խնդրով հրավիրել էր խորհրդաժողով, որի ընթացքում մենք որոշեցինք բարձրացնել այդ հարցը: Ես կարծում եմ, որ Արամ Ա կաթողիկոսը շատ ճիշտ վարվեց` վերը նշված հարցը առաջադրելով հենց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ժամանակ, ինչը քաղաքական հնչեղության տեսանկյունից արդարացված քայլ էր»,-պարզաբանեց Պապյանը:
Քաղաքագետը հավելեց նաև, որ Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի հավանականությունը բավական բարձր է, քանի որ առկա են Սիսի կաթողիկոսարանի պատկանելության վերաբերյալ բոլոր իրավական փաստաթղթերը: «Իհարկե, թուրքական դատարանները հնարավոր է արդարացի վճիռ չկայացնեն: Սակայն, այդ դեպքում Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի հարցը կարելի է տեղափոխել միջազգային դատարաններ, որոնք պետք է ճանաչեն վերը նշված հարցում Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության իրավունքները, ինչը կարևոր նախադեպ կհանդիսանա Թուրքիայի տարածքում գտնվող մեր մնացած եկեղեցիների գույքի վերադարձի հարցում»,-շեշտեց Արա Պապյանը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունն ապրիլի 28-ին դատական հայց է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով Սիսն իր պատմական կաթողիկոսարանին վերադարձնել: Նախորդ երկու տարիների ընթացքում դատական պատրաստության աշխատանքին միացել է թուրքական ու միջազգային դատավարական օրենքների մասնագետներից բաղկացած հանձնախումբ՝ Վեհափառ Հայրապետի գլխավորությամբ:

Ара Папян видит необходимость в создании органа по вопросам притязаний
С целью достойной и в надлежащем виде подготовки правового пакета наших претензий к Турции политолог  Ара Папян  видит необходимость в создании органа по вопросам притязаний, который должен обладать правом  приглашать опытных экспертов из-за границы. Такое мнение высказал на встрече с журналистами 1 мая  руководитель центра  «Модус вивенди» (Modusvivendi) Ара Папян.
«Процесс признания Геноцида армян  теряет смысл без четкого обоснования  наших претензий.  Но если мы  предъявим Турции четкие  и юридически обоснованные претензии, то можем рассчитывать на поддержку некоторых стран, которые заинтересованы  в сдерживании Турции и  некоторой ограниченности  в территориальном плане», - как передает Арменпресс, сказал Папян.
Он отметил, что иск о возвращении исторического католикосата Сиса, с которым в Конституционный суд Турции обратился Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, был более чем своевременным. «В свое время по этому вопросу Католикос Великого Дома Киликийского Арам I созвал собрание, на котором было принято решение поднять этот вопрос. Думаю, Католикос Арам I поступил совершенно правильно, озвучив это требование к 100-летию Геноцида армян. Это был политически верный шаг», - сказал он.
Папян добавил, что вероятность возвращения  Сисского католикосата достаточно высока, поскольку  существует вся юридическая документация по этому вопросу.  «Конечно, турецкие власти могут вынести несправедливое решение. Но в этом случае вопрос  возвращения  Сисского католикосата можно перенести в международные инстанции, которые признают  права  Великого Дома Киликийского, что станет важным прецедентом в возвращении другого армянского церковного имущества, оказавшегося на территории Турции», - подчеркнул политолог.
28 апреля Католикосат Великого Дома Киликийского обратился в Конституционный суд Турции с иском  о возвращении исторического католикосата Сиса.  За прошедшие два года к подготовке  документации присоединилась комиссия, состоящая из турецких и международных правовых экспертов под руководством   Его Святейшество Патриарха.