ԱՀԿ-ն խնդրում Է 5 մլն դոլար տրամադրել Նեպալում տուժածներին օգնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շտապ կարգով 5 մլն դոլարի չափով ֆինանսական օգնություն Է պահանջվում Նեպալում ավերիչ երկրաշարժից տուժածներին առաջին օգնություն ցուցաբերելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 27-ին հայտարարել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ):
Բոլոր միջոցները կփոխանցվեն Նեպալի առողջապահության նախարարության հասցեով՝ տուժածներին առաջին օգնությունը ցուցաբերելու նպատակով:
Երկրաշարժից հետո առաջին ժամերին ԱՀԿ-ն Նեպալի հիվանդանոցներին դեղորայք Է բաժանել, որը թույլ կտա 40 հազար մարդու բուժել երեք ամսվա ընթացքում: Բացի այդ, Կազմակերպությունը առողջապահության բնագավառում արտակարգ իրավիճակների Հարավարեւելյան Ասիայի իր տարածաշրջանային  հիմնադրամից (SEARHEF), որպես առաջին մասնաբաժին, անհապաղ 175 հազար դոլար Է փոխանցել Նեպալի առողջապահության նախարարությանը: Ինչպես նաեւ ուժեղացրել Է իր ստորաբաժանումը Նեպալում՝ երկիր ուղարկելով արտակարգ իրավիճակների հակազդման հարցերով 10 փորձագետների:
Ավելի վաղ HIS վերլուծական ընկերության փորձագետները կանխատեսել են, որ ապրիլի 25-ին Նեպալում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի պատճառած տնտեսական վնասը կարող Է կազմել 5 մլրդ դոլար կամ երկրի ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը:  Վերլուծաբանները նաեւ նշում են, որ Նեպալին անհրաժեշտ Է մյուս երկրների օգնությունը:
«Շտապ կարգով անհրաժեշտ կլինեն օգնություն ցուցաբերելու եւ փրկարարական աշխատանքներ անցկացնելու միջազգային լուրջ ջանքեր, ինչպես նաեւ լայնածավալ միջազգային ֆինանսավորում եւ տնտեսության վերականգնման երկարաժամկետ տեխնիկական աջակցություն»,-ասված Է HIS-ի՝ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հարցերով գլխավոր տնտեսագետ Ռաջիվ Բիսվասի հաղորդագրության մեջ:
ՄԱԿ-ի արտակարգ իրավիճակների գնահատման եւ դրանց հակազդման կոորդինացման խմբի տվյալներով՝ ընդամենն աղետի գոտում հայտնվել է առնվազն 6,6 մլն բնակիչ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ просит предоставить $5 миллионов на помощь пострадавшим в Непале
Финансовая помощь в размере 5 миллионов долларов срочно требуется для оказания первой помощи пострадавшим в разрушительном землетрясении в Непале, заявила в понедельник Всемирная организация здравоохранения.
Все средства будут направлены в адрес министерства здравоохранения Непала, для оказания первой помощи пострадавшим, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В первые часы после землетрясения ВОЗ раздала в больницы Непала медикаменты, которые позволят лечить 40 тысяч человек в течение трех месяцев. Кроме того Организация сразу же перечислила в адрес Минздрава Непала 175 тысяч долларов в качестве первого транша из своего Юго-восточного азиатского регионально фонда по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения (SEARHEF). А также усилило свое подразделение в Непале, направив в страну 10 экспертов по реагированию на чрезвычайные ситуации.
Землетрясение магнитудой 7,9 произошло утром в субботу в Непале. Толчки были зафиксированы в 11.56 по местному времени (09.11 мск), за ними последовали еще несколько афтершоков. Эпицентр располагался в 82 километрах к северо-западу от столицы страны Катманду. Очаг залегал на глубине 15 километров.
В воскресенье Непал вновь потрясла серия афтершоков, магнитуда самого мощного из которых была 6,7. По последним данным, жертвами удара стихии стали более 3,7 тысячи человек, свыше 6,5 тысячи получили ранения