Էյֆելյան աշտարակի և Կոլիզեումի լույսերը մարել են՝ ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմում և Փարիզում ապրիլի 24-ին 15 րոպեով մարել են Կոլիզեումի և Էյֆելյան աշխարակի լույսերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հուշարձանների լույսերը մարել են ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության տարելիցի: Էյֆելյան աշտարակի լույսերի մարման որոշումը կայացրել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն: Այս նախաձեռնությամբ Փարիզի և Հռոմի իշխանությունները ցանկացել են ևս մեկ անգամ աջակցություն ցուցաբերել հայերին: Հուշարձանների լույսերը մարել են Երևանի ժամանակով 22:00-ից մինչև 22:15-ը:
Միջազգային բազմաթիվ լրատվամիջոցներ արձանագրել են, որ Եվրոպան հայերի հետ էր:
WATCH: Eiffel Tower goes dark on 100th anniversary of Armenian genocide to commemorate the 1.5 million victims: http://cbsn.ws/1Pwn8Pw
Posted by CBS News on 24 Апрель 2015 г.
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներնիրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբերշրջաններում: Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին 1915թ. մայիսի 24-իՖրանսիայի, Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործությունմարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համարպատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը: Առաջին համաշխարհայինպատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էին երկու միլիոնից ավելի հայեր:Շուրջ մեկուկես միլիոն հայ սպանվեց 1915-1923թթ., իսկ մնացածները` կամ բռնիմահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Հայոցցեղասպանությունը ճանաչել եւ դատապարտել են աշխարհի երկու տասնյակ պետություններ,ԱՄՆ 43 նահանգներ, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը,հեղինակավոր այլ կազմակերպություններ:

В ознаменование 100-летней годовщины Геноцида армян было отключено освещение Эйфелевой башни и Колизея
В ознаменование 100-летней годовщины Геноцида армян было отключено освещение
Эйфелевой башни  и Колизея
24 апреля на 15 минут было отключено освещение  Эйфелевой башни в Париже и Колизея в Риме. Как передает Арменпресс, отключение в двух крупнейших столицах Европы было   произведено в ознаменование 100-летней годовщины Геноцида армян. Решение об отключении освещения Эйфелевой башни  принято мэром Парижа Анн Идальго.  Эта инициатива Парижа и Рима призвана еще раз показать свою поддержку   армянам. Отключение  длилось с 22:00 до 22:15 по ереванскому времени.
Солидарность с армянами отметили  многочисленные международные СМИ.
Массовое уничтожение армянского населения  в годы Первой мировой войны – это геноцид.  Геноцид армян   совершило младотурецкое правительствоОсманской империи. Первый международный отклик  прозвучал в  24 мая 1915г. в  совместном заявлении Франции, России и Великобритании, в котором  насильственные действия в отношении армянского народа определяются как «преступление против человечества и цивилизации». Ответственным за содеянное преступление стороны считают турецкое правительство.
В канун Первой мировой войны в Османской империи жилиболее двух миллионов  армян. Около 1,5 млн. армян было уничтожено за период с 1915 до 1923 года, оставшиеся полмиллиона армян были рассеяны по всему миру.Геноцид армян признали более 20 стран, 43 из 50 штатов США, Европейский парламент и Всемирный совет церквей и другие авторитетные организации.