ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հայկական խաչքար է օծվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ապրիլի 15-ին տեղի է ունեցել հայկական խաչքարի օծման արարողություն: Խաչքարը ՀՀ կառավարության նվերն է ՄԱԿ-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, միջոցառմանը մասնակցել են  ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ-ի արևելյան թեմի առաջնորդներ Խաժակ Արքեպիսկոպոս Բարսամյանն ու Օշական Արքեպիսկոպոս Չոլոյանը, ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների, քարտուղարության, տարբեր գործակալությունների ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, օտարերկրյա հյուրեր, լրագրողներ։
Միջոցառման ընթացքում ունեցած ելույթում դեսպան Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել  ներկաներին միջնադարյան պատմության այդ հոյակապ խորհրդանիշի` խաչքարի oծմանը մասնակցելու համար և նշել, որ 12-ից 13-րդ դարերում կերտված այդ խաչքարը խորհրդանշում է հայ ժողովրդին՝ միավորված ազգերի ընդհանուր տանիքի ներքո: Դեսպան Մնացականյանը նշել է, որ խաչքարերը, հանդիսանալով հայ ժողովրդի մշակութային ու կրոնական ինքնության անբաժան մաս, 2010թ. ընդգրկվել են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հատուկ պահպանության ենթակա ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։ Դեսպանը հավելել է, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի այդ որոշումից ընդամենը մի քանի տարի առաջ Նախիջևանում բարբարոսաբար ավերվեցին Հին Ջուղայի գերեզմանատան նշանավոր խաչքարերը։ Ըստ դեսպանի` հայոց պատմության ընթացքում եղել են ոչնչացման ու ավերածությունների փուլեր, այն ականատես է եղել սարսափելի եղեռնագործության, սակայն հայ ժողովուրդը մնացել է կանգուն, ցուցաբերել տոկունություն, սեր ու հավատ կյանքի նկատմամբ։
Ելույթ  է ունեցել նաև «Metropolitan» արվեստների թանգարանի միջնադարյան արվեստի և վանքերի բաժնի բյուզանդական արվեստի համակարգող Հ․Էվանսը, ով անդրադարձել է  խաչքարի նշանակությանը և ներկայացրել Գեղարդի վանքից բերված այդ խաչքարի պատմությունը։

Armenian cross-stone consecrated at the United Nations Office at Geneva
YEREVAN, 16 APRIL, ARMENPRESS. An Armenian cross-stone was consecrated at the United Nations Office at Geneva on April 15. The cross-stone is a gift from the Government of the Republic of Armenia to the United Nations.
As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, among the participants of the event were Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations, Ambassador Zohrab Mnatsakanyan, leaders of the U.S. Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, representatives of UN member states, the Secretariat and different agencies, public and political figures, diplomats, members of the local Armenian community, as well as guests and journalists.
In his speech at the event, Ambassador Mnatsakanyan expressed gratitude to the attendees for participating in the consecration of the cross-stone and mentioned that the cross-stone made in the 12th-13th century symbolizes the Armenian people under the roof of the United Nations. Ambassador Mnatsakanyan mentioned that cross-stones form an inseparable part of the cultural and religious identity of the Armenian people and have been included in the UNESCO World Heritage List in 2010.