Արգենտինական Կորդոբան եւ Սանտա Ֆեն ապրիլի 24-ը պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օր
Արգենտինական Կորդոբան եւ Սանտա Ֆեն ապրիլի 24-ը պաշտոնապես ճանաչել
են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օր
ԱՐԳԵՆՏԻՆԱ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի Կորդոբա եւ Սանտա Ֆե քաղաքների խորհրդարաններում միաձայն անցել է ապրիլի 24-ը ազգերի միջեւ համերաշխության եւ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օր հռչակելու նախագծերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, Կորդոբայում 26199 եւ Սանտա Ֆեում (Սանտա Ֆե նահանգի ադմինիստրատիվ կենտրոն) 9585 օրենքի նախագծերում շեշտվում է, որ օրենքներն ընդունվում են ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի:
Բացի այդ, ընդգծվում է, որ այս կերպ Արգենտինայի երկու քաղաքներն իրենց հարգանքն են հայտնում անմեղ զոհերի հիշատակին եւ կարեւորում ազգերի միջեւ համերաշխությունն ու փոխադարձ հարգանքը:
Արգենտինայի Սենատը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2005 թ: 2006թ. հունվարի 15-ին Արգենտինան օրենքի ուժով է դատապարտել 20-րդ դարասկզբի առաջին ոճրագործությունը մարդկության դեմ:

Argentina’s Cordoba and Santa Fe officially recognize April 24th as Day of Remembrance of Victims of the Armenian Genocide
Argentina’s Cordoba and Santa Fe officially recognize April 24th as Day of Remembrance of
Victims of the Armenian Genocide
ARGENTINA, 30 MARCH, ARMENPRESS. The parliaments of Cordoba and Santa Fe have unanimously passed bills on proclaiming April 24th as the Day of Solidarity between Nations and Remembrance of the Victims of the Armenian Genocide. As “Armenpress” reports, citing PrensaArmenia.com.ar, Law 26199 of Cordoba and Law 9585 of Santa Fe (administrative center of the State of Santa Fe) emphasize that the laws are being passed to commemorate the Centennial of the Armenian Genocide.
It is also emphasized that with this, the two cities of Argentina are paying their tribute to the innocent victims and attaching importance to solidarity and mutual respect between nations.
In 2006, the Senate of Argentina recognized the Armenian Genocide. On January 15, 2006, Argentina passed a law on condemning the first crime committed against humanity in the early 20th century.