Արգենտինական Կորդոբան եւ Սանտա Ֆեն ապրիլի 24-ը պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օր
Արգենտինական Կորդոբան եւ Սանտա Ֆեն ապրիլի 24-ը պաշտոնապես ճանաչել
են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օր
ԱՐԳԵՆՏԻՆԱ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի Կորդոբա եւ Սանտա Ֆե քաղաքների խորհրդարաններում միաձայն անցել է ապրիլի 24-ը ազգերի միջեւ համերաշխության եւ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օր հռչակելու նախագծերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, Կորդոբայում 26199 եւ Սանտա Ֆեում (Սանտա Ֆե նահանգի ադմինիստրատիվ կենտրոն) 9585 օրենքի նախագծերում շեշտվում է, որ օրենքներն ընդունվում են ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի:
Բացի այդ, ընդգծվում է, որ այս կերպ Արգենտինայի երկու քաղաքներն իրենց հարգանքն են հայտնում անմեղ զոհերի հիշատակին եւ կարեւորում ազգերի միջեւ համերաշխությունն ու փոխադարձ հարգանքը:
Արգենտինայի Սենատը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 2005 թ: 2006թ. հունվարի 15-ին Արգենտինան օրենքի ուժով է դատապարտել 20-րդ դարասկզբի առաջին ոճրագործությունը մարդկության դեմ:

Аргентинские города Кордоба и Санта-Фе признали 24 апреля Днем солидарности между народами и памяти жертв Геноцида армян
Аргентинские города Кордоба и Санта-Фе признали 24 апреля Днем солидарности
между народами и памяти жертв Геноцида армян
Парламенты аргентинских городов Кордоба и Санта-Фе единогласно приняли законопроект о признании 24 апреля Днем солидарности между народами и памяти жертв Геноцида армян. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на PrensaArmenia.com.ar, в законопроекте 26199 Кордобы и законопроекте 9585 Санта-Фе подчеркивается, что законы принимаются в память о 100-летии Геноцида армян.
Подчеркивается также, что подобным образом два аргентинских города воздают дань уважения памяти невинных жертв и придают важность солидарности между народами и взаимному уважению.
Напомним, что Сенат Аргентины признал Геноцид армян еще в 2005 году. 15 января 2006 года Аргентина приняла законом, осуждающий первое в 20-м веке преступление против человечества.