Ես ազգայնական չեմ, բայց կատարվածը ցեղասպանություն է եղել. Մահչուփյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական, պոլսահայ Էթյեն Մահչուփյանը, ով վերջին շրջանում ոչ հայամետ հայտարարություններով է աչքի ընկնում, հայտարարել է, որ 1915 թվականին տեղի ունեցածը համարում է Ցեղասպանություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberler.com-ը, այս մասին Մահչուփյանը խոսել է Լոնդոնում «Հասկանալ փոփոխությունը. Թուրքիայում ԱԶԿ ժամանակաշրջանը» խորագրով կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ:
Նա կրկնել է ավելի վաղ Բելգիայում արած հայտարարությունն այն մասին, որ թեպետ հայ է, բայց իրեն օսմանցի է համարում: «Ինչպես ասել էի երեկ, ինձ հայից առավել օսմանցի եմ համարում: Ես ազգայնական չեմ, սակայն 1915 թվականի ցեղասպանության թեմային անդրադառնալիս օգտագործում եմ «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը: Ես կարծում եմ, որ կատարվածը ցեղասպանություն է եղել, քանի որ կա ցեղասպանության հստակ ձևակերպում և կատարվածը համապատասխանում է այդ ձևակերպմանը:  Եթե ձևակերպումը փոխեք, դա կարող է ցեղասպանություն չհամարվել: Շատ մարդիկ ինձ գուցե չհասկանան: Ցեղասպանությունը պատմական ձևակերպում չէ, այն իրավական եզրույթ է»,- նշել է Մահչուփյանը:
Մարտի 27-ին թուրքական լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդականը ասել է, որ իրեն չի հետաքրքրում այն, որ հայերն իրեն «դավաճան» են անվանում: «Ի վերջո, ամեն հայացք ունեցող հայ կա: Շատ հավանական է, որ ինձ այդպես անվանող հայեր էլ կան, սակայն դա կարևորություն չունի»,- հավելել է նա:

I am not a nationalist, but what happened was genocide: Mahçupyan
YEREVAN, 28 MARCH, ARMENPRESS. Senior Advisor to the Prime Minister of Turkey, Istanbul-Armenian Etyen Mahçupyan, who is recently standing out with his anti-Armenian statements, has declared that he considers the events of 1915 as Genocide. As “Armenpress” reports, citing the Turkish Haberler.com, this is whatMahçupyan talked about during a roundtable discussion on “Understanding Change: The Era of JDP in Turkey” in London.
He reiterated the statement that he had made in Belgium, stating that even though he is Armenian, he considers himself an Ottoman. “As I said yesterday, I feel more like an Ottoman than an Armenian. I am not a nationalist, but I use the term “Armenian Genocide” when touching upon the topic of the genocide of 1915. I believe what happened was genocide since there is a clear formulation of genocide, and what happened falls in line with that formulation. If you change the formulation, the events may not be considered as genocide. Many people might not understand me. Genocide is not a historical formulation, but a legal term,” Mahçupyan mentioned.
On 27 March, Turkish presses reported that the Senior Advisor to Turkey’s Prime Minister had said he did not care if the Armenians referred to him as a “traitor”. “After all, each Armenian has a different view. It’s very likely that there are Armenians who refer to me as a “traitor”, but that does not matter,” he added.