Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 28-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, որին մասնակցում էին հանրապետության օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների, քաղաքական ու հասարակական հատվածների ներկայացուցիչները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նախագահը մայիսի 3-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունները որակել է որպես պետության կյանքին ու կենսագործունեությանը վերաբերող կարեւորագույն գործընթացներից մեկը:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմիններին ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ պետք է արվի հնարավորը, որպեսզի ընտրություններն անցնեն խիստ համապատասխան գործող օրենսդրության տառին ու ոգուն եւ ապահովվի քաղաքացիների ընտրական իրավունքների լիարժեք իրականացումը: Բակո Սահակյանի խոսքով՝ Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ, եւ այս ընտրությունները եւս պետք է լինեն այդպիսին:
Երկրի ղեկավարը հատուկ ընդգծել է, որ չնայած քարոզարշավի ընթացքում գաղափարների եւ մտքերի մրցակցությունն ու բանավեճերն անխուսափելի են, այնուամենայնիվ դրանք պետք է տեղի ունենան քաղաքակիրթ ճանապարհով, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում:
Խորհրդակցությանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Elections in Artsakh have always been exemplary: Karabakh President
STEPANAKERT, MARCH 28, ARMENPRESS. On 28 March Artsakh Republic President Bako Sahakyan convened an enlarged working consultation dedicated to the holding the 2015 parliamentary elections.
Representatives of legislative, executive and judicial authorities, political and public sector were invited to the consultation.
The Central Information Department of the President of the Nagorno Karabakh Republic informed “Armenpress” that in his speech the President qualified the 3 May National Assembly elections as one of the most significant processes relating to the life of the state and society.
President Sahakyan gave concrete instructions to the concerned bodies towards the proper organization of the elections, outlining that everything possible must be done to hold the elections in strict correspondence with the letter and spirit of the law and ensure full exercise of the citizens’ voting rights. According to Bako Sahakyan elections in Artsakh have always been exemplary and current elections must be so too.
The Head of the State outlined that although competition and debates of ideas and thoughts were inevitable during the election campaign, they had to be carried out in a civilized way and in the atmosphere of mutual respect.
National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, prime-minister Ara Haroutyunyan and other officials took part in the consultation.