Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 28-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, որին մասնակցում էին հանրապետության օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների, քաղաքական ու հասարակական հատվածների ներկայացուցիչները: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նախագահը մայիսի 3-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունները որակել է որպես պետության կյանքին ու կենսագործունեությանը վերաբերող կարեւորագույն գործընթացներից մեկը:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմիններին ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ պետք է արվի հնարավորը, որպեսզի ընտրություններն անցնեն խիստ համապատասխան գործող օրենսդրության տառին ու ոգուն եւ ապահովվի քաղաքացիների ընտրական իրավունքների լիարժեք իրականացումը: Բակո Սահակյանի խոսքով՝ Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ, եւ այս ընտրությունները եւս պետք է լինեն այդպիսին:
Երկրի ղեկավարը հատուկ ընդգծել է, որ չնայած քարոզարշավի ընթացքում գաղափարների եւ մտքերի մրցակցությունն ու բանավեճերն անխուսափելի են, այնուամենայնիվ դրանք պետք է տեղի ունենան քաղաքակիրթ ճանապարհով, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում:
Խորհրդակցությանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Выборы в Арцахе всегда были образцовыми - Бако Саакян
28 марта Президент Республики Арцах Бако Саакян провел расширенное рабочее совещание по проведению парламентских выборов 2015 года, на которое были приглашены представители законодательной, исполнительной и судебной властей, политического и общественного секторов республики.
Как сообщили Арменпресс в Главном информационном управлении президента Арйаха,  в  своем слове Бако Саакян расценил предстоящие 3 мая выборы в Национальное собрание как важнейший процесс, касающийся жизни и жизнедеятельности государства.
Бако Саакян дал конкретные поручения компетентным органам по проведению выборов на должном уровне, подчеркнув, что необходимо сделать все возможное, чтобы они прошли в строгом соответствии с буквой и духом действующего законодательства и было обеспечено полноценное осуществление избирательных прав граждан. Президент Саакян отметил, что выборы в Арцахе всегда были образцовыми, и предстоящие выборы также должны пройти на соответствующем уровне.
Глава государства особо подчеркнул, что, несмотря на то, что в ходе предвыборной кампании неизбежны полемика и конкуренция идей и мнений, тем не менее они должны проходить цивилизованно, в атмосфере взаимного уважения.
В совещании приняли участие председатель Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица.