Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսված բռնությունները ողբերգական են. Ուորլիք
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում մարտի 19-ին գրանցված իրադարձությունները ողբգերգական են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսված բռնությունները ողբերգական են և խախտում են հրադադարի ռեժիմը: Մինչ կողմերը մեղադրում են մեկը մյուսին, գործողությունները վնասում են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- գրել է Ուորլիքը:
Մարտի 19-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատի ուժեղացված խումբը հարձակում է ձեռնարկել հյուսիսային (Գյուլիստանի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի վրա: Հակառակորդին դիմագրավելու ժամանակ արիաբար զոհվել են ՊԲ զինծառայողներ Հակոբ Գագիկի Խաչատրյանը (1996թ.), Էդուարդ Գագիկի Հայրապետյանը (1995թ.) և ԱրշակԿարենի Հարությունյանը (1995թ.), Պաշտպանության բանակի ևս 4 զինծառայողներ վիրավորվել են: Վիրավորները հոսպիտալացվել են: Նրանց ցուցաբերվել է համապատասխան բժշկական միջամտություն: Երկու զինծառայողների վիճակը կայուն ծանր է, իսկ մյուսների կյանքին վտանգ չի սպառնում:

Renewed violence in Nagorno Karabakh is tragic: Warlick
YEREVAN, 20 MARCH, ARMENPRESS: The events in the Nagorno Karabakh Republic, registered on March 19, are tragic. Armenpress reports that the OSCE Minsk Group US Co-Chair James Warlick made a note about it in his Twitter blog.
“Renewed violence in Nagorno Karabakh is tragic and violates the ceasefire. While the sides blame each other, the actions undermine the Nagorno Karabakh peace”,- wrote Warlick.
A fortified group of the Azerbaijani special task forces attacked the positions located in the Southern (Gyulistan) direction on March 19 at around 08:30. Due to the operation, which lasted about two hours, the position’s staff and the assisting forces, compelled the rival to flee. Our troops chased the rival and totally eliminated the group by their positions. The Defense Army servicemen Hakob G. Khachatryan (born in 1996), Eduard G. Hayrapetyan (born in 1995) and Arshak K. Harutyunyan (born in 1995) courageously sacrificed their lives facing the rival. Another 4 servicemen of the Defense Army were hospitalized.