Վրաստանը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու շանս չունի. Բուրջանաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ, «Միավորված ժողովրդավարական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեն սադրիչներ ու ստախոսներ է համարում քաղաքական այն գործիչներին, ովքեր խոսում են Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Վրաստանի անդամակցելու շանսերի մասին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին:
«Վրաստանը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու շանս չունի: Էլ ի՞նչ լեզվով նրանք պետք է դա ասեն: Անգլերենով ասել են, ֆրանսերենով ասել են, գերմաներենով ասել են, եւ արդեն որքան ժամանակ է՝ ես այդ մասին ասում եմ վրացերենով: Քաղաքական գործիչները, ովքեր այսօր դարձյալ խոսում են դաշինքին անդամագրվելու Վրաստանի շանսի մասին, պարզապես սադրիչներ են ու ստախոսներ, որոնք փորձում են ինչ-որ կերպ միավորներ վաստակել իրենց արեւմտյան գործընկերների աչքում»,- ասել է Բուրջանաձեն: Ընդսմին նա նշել է, թե ոչ ոք չգիտի՝ ինչ տեղի կունենա 30 կամ 50 տարի հետո:
«Հետեւաբար մենք պետք է գործենք, ելնելով այն իրողությունից, որն այսօր առկա է երկրում: Օգոստոսյան ատերազմն արմատականորեն փոխեց իրադրությունը, եւ 2008 թվականից հետո դուք չեք կարող նշել որեւԷ լուրջ քաղաքական գործչի, ով խոսեր ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցության մոտակա հեռանկարի մասին: Բոլորն էլ սահմանափակվում են ընդհանուր ֆրազներով այն մասին, որ Վրաստանը երբեւիցե կարող է դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ, եւ որ դաշինքի դռները բաց են Վրաստանի համար… Եթե մենք շարունակենք ապրել պատրանքներով, ապա կհայտնվենք էլ ավելի ծանր վիճակում»,- նշել է Բուրջանաձեն:

Бурджанадзе: У Грузии нет шансов стать членом НАТО
Экс-спикер парламента Грузии, лидер партии "Объединенное демократическое движение" Нино Бурджанадзе считает провокаторами и лжецами политиков, которые говорят о шансах вступления Грузии в Североатлантический альянс, сообщает Арменпресс со ссылкой на Новости-Грузия.
"У Грузии нет шансов стать членом НАТО. На каком еще языке они должны это сказать? На английском сказали, на французском сказали, на немецком сказали, и сколько времени я говорю об этом на грузинском. Те политики, которые сегодня вновь говорят о шансе вступления Грузии в альянс – просто провокаторы и лжецы, которые пытаются как-то заработать очки в глазах своих западных партнеров", - заявила Бурджанадзе в среду, 4 марта.
При этом она отметила, что никто не знает, что произойдет через 30 или 50 лет.
"Соответственно, мы должны действовать исходя из той реальности, которая сегодня создана в стране. Августовская война радикально изменила ситуацию, и после 2008 года вы не сможете назвать ни одного заявления серьезного политика, который говорил бы о ближайшей перспективе членства Грузии в НАТО. Все ограничиваются общими фразами, что когда-то Грузия может стать членом НАТО, и что двери альянса открыты для Грузии… Если мы продолжим жить в иллюзии, то окажемся в еще более тяжелом положении. И это реальность", - отметила Бурджанадзе.