Միջազգային «Կարլսոն Ռեզիդոր» հյուրանոցային ցանցը մուտք է գործում Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Աշխարհում ամենամեծ հյուրանոցային խմբերից մեկը` «Կարլսոն Ռեզիդորը» դարձել է «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի  կառավարիչ և այն վերանվանել   «Ռեդիսոն Բլյու Հոթել Երևան»: Վերջինը, ամբողջությամբ վերանորոգված և արդիականացված, շահագործման կհանձնվի 2016 թվականի սկզբին:
Ձեռքբերման պայմանագրի ստորագրման ժամանակ «Կարլսոն Ռեզիդոր» հյուրանոցային խմբի փոխնախագահ Արիլդ Հովլանդը հայտնեց, որ  Հայաստանի հյուրանոցային համալիրի ձեռքբերմամբ  «Կարլսոն Ռեզիդորը» իր աճող պորտֆելին նոր երկիր է ավելացնում: «Ողջ տարածաշրջանում ընկերությունը ներկայացված է շահագործվող և կառուցվող ավելի քան 70 հյուրանոցով և 17 հազար սենյակով: Բավականին երկար տևեց մեր մուտքի գործընթացը, եղան շատ բարդություններ, սակայն այսօր արդեն կարող ենք պաշտոնապես հայտարարել, որ կգործենք նաև Հայաստանում: Դուք  ունեք ահռելի պտմամշակութային ժառանգություն և մեծ սփյուռք, որը ևս հետաքրքիր է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Հովլանդը: Նա շեշտեց, որ իրենց մուտքը Հայաստանի համար կարող է լավ մարքետինգային գործիք ծառայել և ավելացրեց, որ հյուրանոցային համալիրում բոլոր աշխատակիցները լինելու են հայաստանցիներ:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն էլ նշեց, որ այսպիսի հյուրանոցային ցանցերի ավելացումը Հայաստանի զբոսաշրջության ճյուղի համար կարող է լուրջ խթան լինել: «Սա ընդգծում է  Հայաստանի տեղն ու դերը համաշխարհային զբոսաշրջային շուկայում և ընդհանրապես ուժեղացնում մեր դիրքերը զբոսաշրջային քարտեզում: Ընկերությունը ցանկանում է Հայաստանում ներդնել զբոսաշրջային և հյուրանոցային նոր մշակույթ»,- ասաց նախարարը: Կարեն Ճշմարիտյանն ընդգծեց, որ «Կարլսոն Ռեզիդորի» մուտքը կխթանի միջազգային այլ հեղինակավոր հյուրանոցային խմբերի  հետաքրքրվածությունը Հայաստանի նկատմամբ, ինչպես նաև կնպաստի երկրում հյուրանոցային բիզնեսի և, ընդհանրապես, զբոսաշրջության զարգացմանը:
Երևանյան «Ռեդիսոն Բլյու Հոթել Երևան» հյուրանոցն այժմ բարեկարգվում և ընդլայնվում է: Ինտերիերի ձևավորումն իրականացնում է «ԱՐԱ Դիզայն Ինթերնեշնլ» ընկերությունը  (Լոնդոն), խոհանոցներն արդիականացվում են «Կ3»-ի կողմից (Գերմանիա), նախագծի ընդհանուր խորհրդատվությունը գլխավորում  է «ԱՎ Փրոջեքթը» (Ռուսաստան):
Աշխատանքների ավարտից հետո հյուրանոցը կառաջարկի շուրջ 140 սենյակ՝ բարձրակարգ ծառայություններով, ինչպիսիք են գերարագ և անվճար ինտերնետը, շուրջօրյա ռեստորանը՝ բացօթյա մեծ պատշգամբով, տանիքի բացօթյա գրիլ-ռեստորանը՝ քաղաքի և  Արարատ լեռան համայնապատկերով, լոբբի-բարը, 500 քմ հանդիպումների տարածքը, ավելի քան 1000 քմ բարձրակարգ ֆիթնես և սպա գոտին՝ նախագծված և կահավորված միջազգային չափանիշներին համապատասխան և ավտոկայանատեղի:
«Կարլսոն Ռեզիդորն» աշխարհում ամենամեծ և ամենաարագ զարգացող հյուրանոցային խմբերից մեկն է, որը գործում է 105 երկրներում՝ ավելի քան 1350 հյուրանոցով և 180 հազար հյուրասենյակով: «Կարլսոն Ռեզիդոր» հյուրանոցային խումբն ունի 88 հազար աշխատակից, իսկ գլխամասային գրասենյակները գտնվում են Մինեապոլիսում (ԱՄՆ) և Բրյուսելում (Բելգիա):
Պայմանագրի ստորագրում «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցի և «Կարլսոն Ռեզիդոր» ընկերության միջև: Լուսանկարները` Ֆելիքս Առուստամյանի

YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. Carlson Rezidor, one of the world’s largest hotel groups, has become the governor of Golden Palace Hotel LLC, the leading hotel operator in Armenia, which will be renamed to the Radisson Blu Hotel, Yerevan. The upper-upscale hotel is scheduled to open in early 2016. With this signing Carlson Rezidor adds a new country to its growing portfolio in Russia/CIS & Baltics. All across the region, the group operates and develops more than 70 hotels and 17,000 rooms.
"We are delighted to arrive in the key market of Armenia. Historically, the tourism industry was always one of the most important sectors in the country. Today, the government actively supports national travel and tourism – making it one of the fast growing industries in Armenia", commented Wolfgang M. Neumann, President & CEO of Rezidor. "Carlson Rezidor is now present in all countries of the Caucasus and set for further growth in the area", added Neumann.
The Radisson Blu Hotel, Yerevan is currently undergoing renovation and extension works: the Interior Design is overseen by ARA Design International (London), the kitchens are upgraded by K3 (Germany), and the overall project consulting is headed by AW Project (Russia).
After completion of works, the hotel will offer 140 rooms; all with Radisson Blu signature services such as free high speed internet access. Further infrastructure will comprise an all-day restaurant with a large outdoor terrace, a roof terrace grill restaurant with a panoramic view on the city and the Mount Ararat, a lobby bar, 500sqm meeting space, parking bays and an upscale fitness & spa area of more than 1000smq designed and equipped according to international standards. Hotel demand will be mainly driven by the corporate and government segment (several embassies are located nearby), the Yerevan EXPO Exhibition Centre, and the Demirchyan Arena, Sports & Music Complex. The nearest international airport is located 16km away.