Ամստերդամում թուրք հետազոտող Ուգուր Ումիթ Ունգորը դասախոսություն կկարդա Հայոց ցեղասպանության թեմայով
Ամստերդամում թուրք հետազոտող Ուգուր Ումիթ Ունգորը դասախոսություն
կկարդա Հայոց ցեղասպանության թեմայով
ԵՐԵՎԱՆ,  14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամստերդամում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում կկազմակերպվի հունվարի 30-ին: Նախատեսվում է, որ դասախոսություն կկարդա Ուտրեխտի համալսարանի պատմության դասախոս և Պատերազմի, Հոլոքոստի և ցեղասպանության հետազոտությունների ինստիտուտի (NIOD) գիտաշխատող դոկտոր Ուգուր Ումիթ Ունգորը` «Ցեղասպանության պատճառների և ընթացքի» մասին: Այդ օրը կազդարարվեն Նիդերլանդներում և այլ վայրերում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ծրագրերը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Նիդերլանդների «Աբովյան» մշակութային միությունից:
Միջոցառումը կազմակերպվել է Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) «Ապրիլ 24 կոմիտեի» և Հայ ուսանողական «Գլաձոր» միության (ASV Gladzor) համագործակցությամբ:

Турецкий исследователь Угур Умит Унгор прочтет в Амстердаме лекцию о Геноциде армян
30-го января в Амстердаме пройдет мероприятие, посвященное 100-летию Геноцида армян. Планируется лекция, которую проведет преподаватель истории Утрехтского университета, научный сотрудник Института войны, Холокоста и исследований геноцида (NIOD), доктор Угур Умит Унгор. Тема лекции -  «О причинах и течении геноцида». В тот же день будет оглашена программа мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида, которые запланировано провести в Нидерландах. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает культурное объединение «Абовян», действующее в Нидерландах.
Организаторами лекции стали Федерация армянских организаций Нидерландов (FAON),  «Комитет 24 апреля»  и союз армянских студентов  «Гладзор» (ASV Gladzor).