Ռուս սահմանապահները հայ-թուրքական սահմանի մոտ երկու օրում երկու դեպք են արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանային վարչության աշխատակիցները երկու օրում միանգամից երկու դեպք են արձանագրել հայ-թուրքական սահմանին:
Դեկտեմբերի 22-ին ձերբակալել են իրավախախտի, ով փորձել է ապօրինաբար հատել հայ-թուրքական սահմանը հայաբնակ Ախուրիկ բնակավայրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին Հայաստանում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությունից, գիշերը սահմանային պահակակետ տագնապ է հասել: Դեպքի վայր ժամանած սահմանապահների խումբը հայտնաբերել է իրավախախտի հետքերը: Անհայտ անձը փորձել է սահմանապահներին շփոթմունքի մեջ դնել` հսկիչ գիծը փորձելով անցնել մեջքով առաջ: Սակայն Գյումրու սահմանապահ ջոկատի զինծառայողների հմտության շնորհիվ օրինախախտի հնարքները չեն անցել և վերջինս Հայաստանի Հանրապետության հետ պետական սահմանից 150 մետրի վրա ձերբակալվել է: Վերջինիս հետախուզման ժամանակ, սակայն, անձը հաստատող փաստաթղթեր չեն հայտնաբերվել:
Օրինախախտը այնուհետև ասել է, որ հյուր է եկել իր բարեկամների մոտ և նրանց հետ կենցաղային վեճերից հետո որոշել է ցուցադրաբար հեռանալ Թուրքիայի Հանրապետություն: Խոսակցության ժամանակ նա եղել է ոչ ադեկվատ վիճակում, սակայն հարբածության արտաքին նշաններ չեն եղել: Որոշ ժամանակ անց ձերբակալվածի ընտանիքի անդամները բերել են նրա փաստաթղթերը և հայտնի է դարձել օրինախախտի ինքնությունը:
Մյուս դեպքը գրանցվել է արդեն դեկտեմբերի 23-ին: Տեղացիները հայտնաբերել են անծանոթ մի քաղաքացու, ով փորձել է հետաքրքրվել սահմանային Նոյակերտ բնակավայրի բնակիչների հասցեներով: Բնակիչները, ովքեր արդեն երկար տարիների ընթացքում հասկացել են, որ եթե սահմանին անծանոթներ են հայտնվում, ապա վտանգը շատ մոտ է, անմիջապես դիմել են համապատասխան ծառայություններին: Արտաշատի սահմանապահ ջոկատի աշխատակիցները, գալով դեպքի վայր, անմիջապես պարզել են, որ անծանոթը Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացի է, ով նույն օրն առավոտյան Ագարակի անցակետով օրինական կերպով մտել է ՀՀ: Թուրքիայի 1976թ. ծնված քաղաքացին սահմանապահներին հայտնել է, որ Նոյակերտում փնտրել է իր հեռավոր բարեկամներին: Նրա` Հայաստան գալու իրական պատճառներն արդեն քննում են ՀՀ իրավասու մարմինները:

YEREVAN, 25 DECEMBER, ARMENPRESS. Officers of the Border Department of the Russian Federal Security Service in the Republic of Armenia recorded two incidents near the Armenian-Turkish border on two consecutive days.
On December 22, the border guards detained a contraband who had tried to illegally cross the Armenian-Turkish border in the Armenian-populated Akhurik residence. As the Border Department of the Russian Federal Security Service in Armenia reports to “ArmenPress”, the border guards received an alarm at night. The group of border guards arrived at the scene and found traces of a delinquent. The anonymous person had tried to confuse the border guards, but thanks to the skills of the soldiers of the border guard detachment in Gyumri, the delinquent’s tricks didn’t work out and the latter was detained at a distance of 150 meters from the state border with the Republic of Armenia. During investigation, the delinquent didn’t have any identification documents, but later his family members brought the documents, and he was identified. The other incident was recorded on December 23 when locals found a stranger who had tried to ask the addresses of people living in the Noyakert area located on the border. The residents had immediately contacted the corresponding services, and the border guards had immediately found out that the stranger was a citizen of the Republic of Turkey who had legally entered the Republic of Armenia through the passing point in Agarak in the morning.