Ռուս սահմանապահները հայ-թուրքական սահմանի մոտ երկու օրում երկու դեպք են արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանային վարչության աշխատակիցները երկու օրում միանգամից երկու դեպք են արձանագրել հայ-թուրքական սահմանին:
Դեկտեմբերի 22-ին ձերբակալել են իրավախախտի, ով փորձել է ապօրինաբար հատել հայ-թուրքական սահմանը հայաբնակ Ախուրիկ բնակավայրում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին Հայաստանում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությունից, գիշերը սահմանային պահակակետ տագնապ է հասել: Դեպքի վայր ժամանած սահմանապահների խումբը հայտնաբերել է իրավախախտի հետքերը: Անհայտ անձը փորձել է սահմանապահներին շփոթմունքի մեջ դնել` հսկիչ գիծը փորձելով անցնել մեջքով առաջ: Սակայն Գյումրու սահմանապահ ջոկատի զինծառայողների հմտության շնորհիվ օրինախախտի հնարքները չեն անցել և վերջինս Հայաստանի Հանրապետության հետ պետական սահմանից 150 մետրի վրա ձերբակալվել է: Վերջինիս հետախուզման ժամանակ, սակայն, անձը հաստատող փաստաթղթեր չեն հայտնաբերվել:
Օրինախախտը այնուհետև ասել է, որ հյուր է եկել իր բարեկամների մոտ և նրանց հետ կենցաղային վեճերից հետո որոշել է ցուցադրաբար հեռանալ Թուրքիայի Հանրապետություն: Խոսակցության ժամանակ նա եղել է ոչ ադեկվատ վիճակում, սակայն հարբածության արտաքին նշաններ չեն եղել: Որոշ ժամանակ անց ձերբակալվածի ընտանիքի անդամները բերել են նրա փաստաթղթերը և հայտնի է դարձել օրինախախտի ինքնությունը:
Մյուս դեպքը գրանցվել է արդեն դեկտեմբերի 23-ին: Տեղացիները հայտնաբերել են անծանոթ մի քաղաքացու, ով փորձել է հետաքրքրվել սահմանային Նոյակերտ բնակավայրի բնակիչների հասցեներով: Բնակիչները, ովքեր արդեն երկար տարիների ընթացքում հասկացել են, որ եթե սահմանին անծանոթներ են հայտնվում, ապա վտանգը շատ մոտ է, անմիջապես դիմել են համապատասխան ծառայություններին: Արտաշատի սահմանապահ ջոկատի աշխատակիցները, գալով դեպքի վայր, անմիջապես պարզել են, որ անծանոթը Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացի է, ով նույն օրն առավոտյան Ագարակի անցակետով օրինական կերպով մտել է ՀՀ: Թուրքիայի 1976թ. ծնված քաղաքացին սահմանապահներին հայտնել է, որ Նոյակերտում փնտրել է իր հեռավոր բարեկամներին: Նրա` Հայաստան գալու իրական պատճառներն արդեն քննում են ՀՀ իրավասու մարմինները:

Российские пограничники за два зафиксировали сразу два происшествия на армяно- турецкой границе
Пограничное управление ФСБ России в Республике Армения за два зафиксировало сразу два происшествия на армяно-турецкой границе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе пограничного управления ФСБ России, 22 декабря сотрудники пограничного управления ФСБ России в Республике Армения задержали нарушителя, который пытался незаконно пересечь армяно-турецкую границу в районе населённого пункта Ахурик. Вечером на пограничную заставу поступил сигнал тревоги от технических средств охраны границы. Прибывшая на место происшествия тревожная группа пограничников обнаружила следы нарушителя.
Неизвестный пытался ввести в заблуждение пограничников, преодолевая контрольно-следовую полосу спиной вперёд. Однако, благодаря мастерству военнослужащих Гюмрийского пограничного отряда, ухищрения нарушителю не помогли, и в 150 метрах от государственной границы Республики Армении он был задержан.
При личном досмотре нарушителя, документов удостоверяющих его личность не обнаружено. При выяснении причин нарушения границы, задержанный пояснил, что он гостил у родственников и после  бытовой ссоры с ними, решил демонстративно уйти в Турецкую Республику. Во время опроса задержанный вёл себя вызывающе, находился в неадекватном состоянии, вместе с тем внешние признаки алкогольного опьянения отсутствовали. Через некоторое время родственники привезли документы задержанного и подтвердили его личность.
Другой инцидент произошел 23 декабря. Местные жители обнаружили незнакомого гражданина, который пытался интересоваться адресами пограничного населенного пункта Ноякерт. Жители, которые в течение этих лет уже поняли, что если на границе оказывается незнакомый человек, то опасность близка, сразу обратились в соответствующие службы.
Прибыв на место происшествия, сотрудники Арташатского пограничного отряда сразу выяснили, что незнакомец является гражданином Турции, который утром того же дня законным путем через пограничный пропускной пункт Агарака пересек армянскую границу. Гражданин Турции (1976 г.р.) сообщил пограничникам, что он искал в Ноякерте своих дальних родственников. Настоящие причины его приезда в Армению выясняют правомочные органы Армении.