Հայաստանի և Թուրքմենստանի արտգործնախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդատվություններ են կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում դեկտեմբերի 24-ին Հայաստանի և Թուրքմենստանի ԱԳ նախարարությունների միջև կայացել են քաղաքական խորհրդատվություններ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հայկական կողմից խորհրդատվությունները վարել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, իսկ թուրքմենական կողմից` Թուրքմենստանի ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ Վեպա Խաջիևը:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել հայ-թուրքմենական միջպետական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը: Երկկողմ փոխգործակցության զարգացման համատեքստում նշվել է դեկտեմբերի 23-ին Երևանում հայ-թուրքմենական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի 6-րդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման կարևորությունը, առևտրատնտեսական, վառելիքաէներգետիկ, առողջապահության, գյուղատնտեսության, կրթության և գիտության, սպորտի և զբոսաշրջության, ինչպես նաև մշակութային-հումանիտար բնագավառներում երկկողմ փոխշահավետ կապերի հետագա զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել են հայ-թուրքմենական իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման հեռանկարները, ուղիղ ավիաչվերթի կազմակերպման հնարավորությունները, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:

Состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Туркменистана
В Ереване 24 декабря состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Туркменистана.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, с армянской стороны консультации вел заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, с туркменской стороны – первый замминистра ИД Туркменистана Вепа Хаджиев.
Двусторонне был высоко оценен текущий уровень армяно-туркменских межгосударственных отношений. В контексте развития двустороннего взаимодействия была отмечена важность реализации договоренностей, достигнутых в ходе 6-го заседания армяно-туркменской межправительственной экономической комиссии, которое состоялось в Ереване 23 декабря.
Была отмечена необходимость дальнейшего развития и углубления взаимовыгодного двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, топливно-энергетической, здравоохранительной, сельскохозяйственной, образовательной, научной, спортивной и туристической, а также культурно-гуманитарных сферах.
Были обсуждены перспективы расширения армяно-туркменского договорно-правового поля, возможности организации прямых авиарейсов, а также вопросы взаимодействия в рамках международных организаций.