Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների նիստերին
ՄՈՍԿՎԱ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը դեկտեմբերի 22-ին Մոսկվայում մասնակցել են  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի եւ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին։ ԱԱԽ-ն ներկայացնում էր Անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Արամ Թանանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից, նախարարներն անդրադարձել են  Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2013թ. դեկտեմբերյան նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքին։
Նիստին հավանություն է տրվել դեկտեմբերի 23-ին կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի օրակարգում ներառված փաստաթղթերի նախագծերին։
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական համադրման հարցերը, անդրադարձ է արվել ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացմանը, ահաբեկչության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին, տեղեկատվական անվտանգության խնդիրներին։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան նիստի մասնակիցներին զեկուցել է կազմակերպության ընթացիկ գործունեության, համագործակցության շրջանակներում արձանագրված արդյունքների մասին:
Նիստի ընթացքում Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սինորջիդին Ասլովը ներկայացրել է ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահության առաջնայնությունները։
Նիստի մասնակիցները համաձայնեցրել են Կազմակերպության կանոնադրական մարմինների հաջորդ նիստերի վայրն ու ժամկետները:

Делегации Армении приняла участие в заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ
Делегации Армении приняла участие в заседании Совета министров иностранных дел,
Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и министр обороны Армении Сейран Оганян 22 декабря в Москве приняли участие в заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ. Совет национальной безопасности Армении представлял и.о. руководителя аппарата СНБ Арам Тананян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, министры коснулись хода выполнения решений декабрьской сессии ОДКБ 2013 года.
На заседании были одобрены проекты документов, включенных в повестку сессии ОДКБ, которая состоится 23 декабря.
В ходе заседания обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования системы коллективной безопасности, внешнеполитической координации, развития военного сотрудничества. Рассмотрен проект Заявления глав государств, а также ряд документов, подготовленных к сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ.
Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа представил Ежегодный доклад о деятельности Организации.
Председательство в уставных органах ОДКБ перешло от Российской Федерации к Республике Таджикистан.  Министр иностранных дел Республики Таджикистан С.М.Аслов проинформировал о приоритетах таджикского председательства в Организации в 2015 г.