ՌԴ-ի կառավարությունը կսահմանափակի հացահատիկի արտահանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի կառավարությունը մաքսատուրքեր սահմանելու օգնությամբ կսահմանափակի հացահատիկի արտահանումը, որպեսզի կանխի այդ ապրանքի ներքին գների կտրուկ աճն այն բանից հետո, երբ ռուբլու թուլացումը արտահանողներին մղեց զանգվածային արտահանման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Որոշումը հաջորդել Է վերջին շաբաթվա ընթացքում ներքին շուկայում ցորենի գնի 5 տոկոս թանկացմանը: Ռուսաստանի կառավարության հայտարարության կապակցությամբ մեկ բուշել ցորենի արժեքը Չիկագոյի ապրանքային բորսայի սակարկություններում ավելացել Է 1,8 տոկոսով՝ մինչեւ 643,75 դոլար:
«Մենք առաջարկություններ ենք պատրաստել հացահատիկի վրա արտահանական մաքսեր սահմանելու վերաբերյալ, եւ մեկ օրվա ընթացքում դրանք կներկայացվեն Ձեզ»,-հայտնել Է փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը՝ խորհրդակցության ժամանակ դիմելով նախարարների կաբինետի ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդեւին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Правительство РФ ограничит экспорт зерна для предотвращения роста внутренних цен
Правительство РФ ограничит экспорт российского зерна с помощью введения пошлин, чтобы предотвратить резкий рост внутренних цен на этот товар после того, как ослабление рубля подтолкнуло экспортеров к массовому вывозу на экспорт, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Решение последовало после пятипроцентного роста цен на пшеницу на внутреннем рынке за последнюю неделю. Стоимость бушеля пшеницы на торгах Чикагской товарной биржи выросла на заявлении российского правительства на 1,8% до $643,75.
"Мы подготовили предложения о введении экспортных пошлин на зерно, и в течение суток они Вам будут представлены", - сообщил вице-премьер Аркадий Дворкович, обращаясь к главе кабинета министров Дмитрию Медведеву на совещании.