Օբաման ստորագրել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայտնել է, թե ստորագրել է Կոնգրեսի կողմից ընդունված օրենքը, որը ճանապարհ է բացում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների համար, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ընդսմին, ինչպես հաղորդել է Սպիտակ տունը, ԱՄՆ-ի նախագահն առայժմ չի պլանավորում անհապաղ նոր տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ:
ԱՄՆ-ի վարչակազմի ներկայացուցիչների խոսքով՝ նախագահի մոտ կասկածներ են առաջացել առ այն՝ արդյոք այդ միջոցը  համապատասխանում Է պատժամիջոցների հարցում ԵՄ-ի հետ համաձայնեցված գործողությունների իր քաղաքականությանը:
Ինչպես ասված է Օբամայի հայտարարության մեջ, Վաշինգտոնը Եվրոպայում իր դաշնակիցների եւ գործընկերների հետ միասին կաշխատի հստակեցնել պատժամիջոցները ի պատասխան Ռուսաստանի գործողությունների եւ Ուկրաինայում իրադրության հետագա զարգացման:
Օբամայի կողմից ստորագրված օրենքը նախագահին պարտավորեցնում է սահմանափակումներ մտցնել Ռուսաստանի պաշտպանական ձեռնարկությունների նկատմամբ: Այն նաեւ նախագահին լիազորում է չեղարկել պատժամիջոցները, եթե դա համապատսխանում է ազգային անվտանգության շահերին:
«Մենք առաջվա պես պատրաստ ենք չեղարկել պատժամիջոցներն այն դեպքում, եթե Ռուսաստանն անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկի»,- ասված է ԱՄՆ-ի նախագահի հայտարարության մեջ:

Обама подписал закон о новых санкциях против России
Президент США Барак Обама сообщил, что подписал принятый конгрессом закон, открывающий дорогу для новых санкций против России.
При этом, как сообщает Белый дом, американский президент пока не планирует немедленно вводить новые экономические меры против России, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По словам представителей администрации США, у президента возникли сомнения по поводу того, что эта мера расходится с его политикой согласованных действий с ЕС в вопросе о санкциях.
Как говорится в заявлении Обамы, Вашингтон будет работать совместно со своими союзниками и партнерами в Европе над тем, чтобы "откалибровать санкции" в ответ на действия России и дальнейшее развитие ситуации на Украине.
Подписанный Обамой закон обязывает президента ввести ограничения против российских оборонных предприятий. Он также дает президенту полномочия отменять санкции, если это отвечает интересам национальной безопасности.
"Мы по-прежнему готовы к отмене санкций в случае, если Россия предпримет необходимые шаги", - говорится в заявлении американского лидера.