Ադրբեջանական գերությունից փրկված ընտանիքը խոսել է գերության սարսափների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական գերությունից հինգ տարի անց հայրենիք վերադարձված ընտանիքի հինգ անդամները լրագրողներին մանրամասներ ներկայացրին Բաքվում իրենց կյանքի պայմանների մասին:
«Ապրել ենք Բաքու քաղաքում` զինվորական ոստիկանության շենքում: Մենք ունեցել ենք փախստականի կարգավիճակ, բայց ապրել ենք ինչպես գերի, պատանդ, ճորտ»,- ասաց ընտանիքի հայրը` Եղիշե Գևորգյանը:
«Ինչպե՞ս էին վարվում ձեզ հետ» հարցին տրված պատասխանը հեռու է հումանիզմից:  «Ինձ էլեկտրաշոկի են ենթարկել, կնոջս բռնությամբ տարել են աբորտի: Մենք ուզում էինք այդ հղիությամբ գերությունից ազատվել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հավելեց նա:
Ռուզաննա Գևորգյանի խոսքով` իրեն ասել են` ամուսնուդ ողջ չես տեսնի, նա էլ համաձայնել է ու հրաժարվել չծնված երեխայից:
Եղիշե Գևորգյանի պատմելով` 2010-ի մայիսին մի մարդ է գնացել իրենց մոտ ու հայերենով առաջարկել մնալ այնտեղ` ադրբեջանական անուն-ազգանունով, իրենք հրաժարվել են, որի պատճառով ծեծի է ենթարկվել: «Հունիսի 11-ին Կարմիր Խաչից եկան, ես պառկած էի, բացեցի, կապտուկներս տեսան, դիմումները ներկայացրեցինք` Հայաստան  հետ վերադառնալու»,- նշեց Եղիշե Գևորգյանը:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարին տեսնելու համար, Եղիշե Գևորգյանի տեղեկացմամբ, սպառնացել են հացադուլի դիմել, նույնիսկ ինքնասպան լինել:
Նա հայտնեց նաև, որ նույն վայրում են սպանել հովիվ Մանվել Սարիբեկյանին, իսկ վերջերս էլ այդտեղ են պահել հայ զինվոր Հակոբ Ինջիղուլյանին: «2010 թվականին Մանվել անունով մեկին այն հարկի տակ, որտեղ մենք քնում էինք, կախել են: Ոչ մեկ չի կարող դա ժխտել»,- ասաց Եղիշե Գևորգյանը:
Ռուզաննա Գևորգյանը ժպտալով հայտնեց, որ շատ ուրախ է հայրենք վերադառնալու համար, այնուհետև հավելեց. «Ես հինգ տարի շարունակ խնդրել եմ, որ շաբաթը մեկ ժամով ուսուցիչ տրամադրեն իմ երեխաներին, նրանք ասացին` հայերեն չենք կարող, բնական է, որ հայերեն չգիտեն, ես խնդրեցի ռուսերենով: Բայց այդպես էլ մի դասատու թույլ չտեցին, որ իմ երեխաների հետ պարապեր: Ադրբեջանն անընդհատ ասում է` մենք տոլերանտ պետություն ենք. դա՞ է տոլերանտ պետությունը»,- եզրափակեց Ռուզաննա Գևորգյանը:

Спасшая от азербайджанского плена армянская семья рассказала об ужасах плена
Вернувшаяся на родину из азербайджанского плена через пять лет армянская семья в составе пяти человек представили журналистам подробности своей жизни в Баку.
«Мы жили в Баку, в здании военной полиции. У нас был статус беженца, но жили как пленники, рабы», - сказал отец семьи Егише Геворгян.
Ответ на вопрос, как азербайджанцы обращались с ними, очень далек от гуманизма. «Меня подвергали электрошоку, жену заставили делать аборт. Мы хотели освободиться от плена посредством беременности жены», - как сообщает Арменпресс, сказал Геворгян.
По словам Рузанны Геворгян, ей сказали, что убьют мужа, если она не откажется от ребенка и не пойдет на аборт.
Егише Геворгян рассказал, что в мае 2010 года к ним пришел один человек и на армянском языке предложил остаться там с азербайджанскими именами и фамилиями, но они отказались, из-за чего подверглись избиению. «11 июня пришли из Красного Креста, я лежал, показал им мои синяки, составили заявку о возвращении в Армению», - отметил Геворгян.
Для получения права на встречу с верховным комиссаром ООН по вопросам беженцев Егише Геворгян угрожал, что начнет голодовку или даже совершит самоубийство.
Он также сообщил, что в том же месте, где содержали их, убили и пастуха Манвела Сарибекяна, а недавно там содержали армянского солдата Акопа Инджигуляна. «В 2010 году этажом ниже повесили человека по имени Манвел. Никто не может это отрицать», - сказал Геворгян.
Рузанна Геворгян отметила, что рада возвращению на родину, а потом добавила: «Я пять лет просила, чтобы хотя бы на час в неделю дали учителя для детей, они сказали, что не могут предоставить говорящего на армянском языке учителя, и это естественно, поэтому я попросила говорящего на русском учителя, но они не позволили».