Բակո Սահակյանն ամերիկահայ գործարարների հետ քննարկել է Արցախում իրականացվող ներդրումային ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 25-ին Լոս Անջելես քաղաքում հանդիպում է ունեցել ամերիկահայ մի խումբ գործարարների հետ եւ քննարկել Արցախում տարբեր ներդրումային ծրագրերի հետ կապված հարցեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Արցախի ներդրումային հնարավորությունների մասին համապատասխան տեղեկություններ է ներկայացրել փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ արդի ժամանակահատվածում անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել Սփյուռքի կողմից Արցախում բիզնես ծրագրերի իրականացմանը և փոխշահավետ կապերի զարգացմանը, ինչի համար հանրապետությունում ստեղծված են բավականին բարենպաստ պայմաններ: Այս փոխգործակցությունը Նախագահը որակել է  նաև  որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք անսասան եռամիասնության արտացոլում, որը ենթակա չէ աշխարհաքաղաքական տարբեր զարգացումների ազդեցությանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Karabakh President discuss investment programs with businessmen of Armenian origin
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS: On 25 November the President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan met in Los Angeles with a group of American businessmen of Armenian origin and discussed issues related to different investment programs in Artsakh. The Central Information Department of the Artsakh President’s Office informed Armenpress that the vice-premier Arthur Aghabekyan presented corresponding information on Artsakh's investment opportunities.
In his speech President Sahakyan underlined the necessity of giving a new impetus to the implementation of business projects in Artsakh by the Diaspora and developing mutually beneficial relations adding that in Artsakh there were very favorable conditions for that.
The President qualified this cooperation as a reflection of the Armenia-Artsakh-Diaspora solid trinity that is not prone to various geopolitical developments.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to the USA Tigran Sargsyan and other officials took part in the meeting.