ԼՂՀ նախագահը Լոս Անջելեսում մասնակցել է «Հեռուստամարաթոն-2014»-ի գալա միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 23-ին Լոս Անջելես քաղաքում մասնակցել է «Հեռուստամարաթոն-2014»-ի շրջանակներում կազմակերպված գալա միջոցառմանը և հանդես եկել ելույթով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Նախագահ Սահակյանն անդրադարձել է Արցախի կյանքին, ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին, կարևորել Սփյուռքի հետ համագործակցությունը:
Խոսելով «Հեռուստամարաթոն-2014»-ի հիմնական նպատակը հանդիսացող Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոմայրուղու կառուցման մասին՝ երկրի ղեկավարն այն բնութագրել է որպես Արցախի և ողջ հայ ժողովրդի համար ռազմաքաղաքական ու սոցիալ-տնտեսական առանցքային նշանակություն ունեցող ծրագիր:
Նախագահ Սահակյանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար բարերար Ջերալդ Թրփանջյանին հանձնել է «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան:
Արցախյան կողմից միջոցառմանը մասնակցել են Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS: On 23 November the President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan attended the "Telethon - 2014" Gala dinner party held in Los Angeles and delivered there a speech. The President Sahakyan touched upon life in Artsakh, its domestic and foreign policy, regional processes and signified cooperation with the Diaspora. The Central Information Department of the Artsakh President’s Office informed Armenpress that speaking about the construction of the Vardenis-Martakert highway which has been again chosen as the main target of the "Telethon-2014", the Head of the State qualified it as a project of key strategic and socioeconomic significance.
The President Sahakyan awarded philanthropist Gerald Turpanjian with the "Mesrop Mashtots" order for the service rendered to the Nagorno Karabakh Republic.
The Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, vice-premier Arthur Aghabekyan, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to the USA Tigran Sargsyan and other officials participated in the event.