Բրազիլիայի փոխհյուպատոսը ձյուդոյի վարպետության դաս անցկացրեց հայ մարզիկների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանում ՀՀ-ում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության փոխհյուպատոս, սենսեյ 7-րդ դան Ժոաո Ջիլբերտո Ֆերերա դե Սոուսան վարպետության դաս անցկացրեց հայ ձյուդոյիստների համար:
Սենսեյ Սոուսան մինչ մասնակիցներին կներկայացներ ձյուդոյում ունեցած իր հմտությունները, մարզիկներին խորհուրդ տվեց զբաղվել ձյուդոյով` անկախ ունեցած մարզական հաջողություններից: «Մենք կապի մեջ ենք Դե Սոուսայի հետ, ինչ նա նշանակվել է փոխհյուպատոս: Մենք պարբերաբար հրավիրում են նրան նաև Հայաստանի հավաքականի մարզումներին: Մենք սերտ համագործակցության մեջ ենք»,- փաստեց Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիաիայի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Խիթարյանը:
Դե Սոուսան մեծ հիացմունքով խոսեց հայ պատանիների մասին: «Այս երեխաններն առանձնահատուկ հոգի ունեն, և ինչպես յուրաքանչյուր երեխա, մեծ սրտի տեր են: Ես նրանց մեջ տեսնում եմ ապագա օլիմպիական չեմպիոնների»,- «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան շեշտեց Դե Սոուսան:
Վարպետության դասը կազմակերպվել էր Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի և Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի աջակցությամբ: Դե Սոուսայի վարպետության դասին մասնակցեցին ձյուդոյի խմբակներ հաճակող փոքրիկները, հավաքականի անդամները և Ֆրանսիական համալսարանի ձյուդոյով զբաղվող սաները:

Вице-консул Бразилии в Армении провел мастер-класс по дзюдо для армянских спортсменов
Вице-консул Бразилии в Армении, сэнсэй 7-го дана Жоао Джилберто Федра де Соуса провел мастер-класс по дзюдо для армянских спортсменов.
До начала мастер-класса, Соуса посоветовал всем спортсменам, независимо от спортивных успехов, заниматься дзюдо.
«Мы знакомы с де Соусой с тех пор, как он назначен вице-консулом. Мы периодически приглашаем его на тренировки сборной Армении. У нас тесное сотрудничество», - сказал главный секретарь Федерации дзюдо Армении Давид Хитарян.
Вице-консул Бразилии с восхищением говорил об армянских юных спортсменах. «У этих детей особый дух, и как у каждого ребенка, у них большое сердце. Я вижу в них будущих олимпийских чемпионов», - в ответ на вопрос Арменпресс, сказал де Соуса.
Мастер-класс был организован Федерацией дзюдо Армении при содействии Французского университета. В мероприятии приняли участие маленькие дзюдоисты, члены сборной Армении и студенты Французского университета, которые занимаются дзюдо.