Իտալացի պատգամավորը դժգոհում է Իտալիայում թուրքական դեսպանատան հակահայ գործունեությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի պատգամավորների պալատի անդամ Ռոմինա Մուրան հարց է բարձրացրել երկրի կառավարության առջև` Իտալիայում Թուրքիայի դեսպանատան գործունեության առնչությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ պատգամավորի անձնական կայքից:
Մասնավորապես, նա գրել է. «Հաջորդ տարի կնշվի Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայ ժողովրդի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, որին զոհ գնաց 1.5 միլիոն մարդ: Այսքան տարի հետո էլ Թուրքիան շարունակում է ժխտել, որ իրագործել է ցեղասպանություն և ճնշման քաղաքականություն է վարում բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր ցեղասպանություն անվանումն են տալիս քրիստոնյա հայերի ոչնչացմանը: Թուրքական կառավարությունը հասել է այն բանին, որ անգամ թիրախավորել է Հռոմի պապ Ֆրացիսկին, ով այն անվանում է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»»:
Պատգամավորը գրել է հոկտեմբերի 24-25-ին իտալա-արաբական «Ասսադակահ» կենտրոնի նախաձեռնությամբ Կալյարի քաղաքում կայացած Միջերկրածովյան քաղաքականության 2-րդ միջազգային ժողովի մասին, որի քննարկումներից մեկն ամբողջությամբ նվիրված էր Հայոց ցեղասպանությանը:
«Համաժողովին մասնակցում էին նաև Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Սարգիս Ղազարյանը և Կալյարիի քաղաքապետ Մասիմո Զեդան: Դրա ընթացքում քաղաքապետը ցույց տվեց այն գաղտնի նամակը, որ ստացել էր Իտալիայում Թուրքիայի դեսպանատնից, որում գրված էր` չմասնակցել այդ միջոցառմանը` համարելով այն ոչ խելամիտ: Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Սարգիս Ղազարյանն էլ հաստատել է, որ նմանատիպ ճնշումները Թուրքիայի կողմից դիվանագիտական ուղիներով բացառություն չեն Իտալիայում, և բազմիցս թուրքական իշխանություններն իրենց բողոքի նոտան են հղել Հայոց ցեղասպանության հիշատակման արարողությունների դեմ»,- գրել է նա:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` պատգամավորն Իտալիայի կառավարության առջև հետևյալ հարցն է բարձրացրել. «Չեք կարծում, որ վերոնշյալը թուրքական իշխանությունների կողմից դիվանագիտական ուղիներով լուրջ միջամտություն է այն հարցերին, որոնք վերաբերում են Իտալիայի Հանրապետության քաղաքացիների ազատ արտահայտմանը: Նպատակահարմար չե՞ք համարում բողոքի ակցիա իրականացնել թուրքական կառավարության դեմ` Կալյարիի քաղաքապետի նկատմամբ Իտալիայում թուրքական դեսպանության վերաբերմունքի համար»,-նշել է Մուրան:

Итальянского депутата возмущает антиармянская деятельность посольства Турции
Член итальянского парламента Ромина Мура подняла вопрос перед правительством страны в связи с антиармянской деятельностью посольства Турции.  Об этом Арменпресс стало известно с  личного сайта депутата.
В частности, она написала: «В следующем году исполняется 100 лет Геноцида армян в Османской империи, жертвой которого стали 1.5 миллиона человек. Спустя столько лет Турция продолжает отрицать этот факт и проводит политику давления на  всех, кто называет уничтожение  христианского армянского народа геноцидом. Турецкое правительство дошло до того, что даже взяло на мушку Папу Римского Франциска, который называет это преступление «первым геноцидом ХХ века».
Она написала о 2-м Международном форуме средиземноморской политики, состоявшемся 24-25 октября  в Кальяри по инициативе итало-арабского центра «Ассадакан», одной  из  обсуждаемых тем которого был Геноцид армян.
«В форуме приняли участие также посол Армении в Италии Саркис Казарян и мэр Кальяри МассимоЗеда. Мэр показал секретное письмо, полученное  из посольства Турции в  Италии, в котором содержался призыв не участвовать в этом мероприятии, поскольку «это неблагоразумно». Посол Армении Саркис Казарян подтвердил, что подобное давление  по дипломатическим каналам со  стороны Турции осуществляется  нередко, турецкие власти постоянно направляют ноты протеста  в связи с мероприятиями, посвященными Геноциду армян», - написала она.
Учитывая вышесказанное, депутат поставила перед правительством Италии вопрос: «Не кажется ли вам, что все это - серьезное вмешательство турецких властей по дипломатическим каналам в вопросы, которые касаются  свободного волеизъявления  граждан Итальянской республики? Не считаете ли вы целесообразным  провести акцию протеста против  турецкого правительства – за  отношение посольства Турции к мэру Кальяри?» - написала Мура.